Kategoria artykułów:

10 WSKAZÓWEK DLA RODZICÓW, którzy chcą, aby ich dzieci kochały czytać

  1. Czytaj dzieciom od najmłodszych lat. Rano, wieczorem i w południe – kiedy dla was najlepiej! Niech zajmuje wam to tyle czasu, ile młody słuchacz jest w stanie wytrzymać, tak aby czytanie było dla was wspólną przyjemnością.
  2. Otaczaj się książkami i zapewnij do nich swobodny dostęp dzieciom. Dom wypełniony książkami to dom zachęcający do czytania.
  3. Przygotuj specjalne miejsce do czytania. Zaaranżuj kącik czytelniczy: z wygodnym fotelem, miłą poduszką, ciepłym światłem, stolikiem na herbatę. W takim miejscu od razu chce się usiąść i zanurzyć w lekturze.
  4. Wyznacz wyjątkowy czas na czytanie. Może to być codzienny rytuał, na przykład w ramach odpoczynku poobiedniego albo w każdy piątkowy wieczór czy niedzielne popołudnie. Usiądźcie całą rodziną w wygodnym miejscu i niech każdy zajmie się swoją, interesującą go lekturą. Tylko pamiętaj: zachęcaj, nie zmuszaj!
  5. Wybierz wartościową lekturę. Czytaj dzieciom ciekawe, wciągające, pięknie napisane opowieści.
  6. Czytaj sobie! Dzieci, których rodzice czytają, same chcą czytać. Jeśli twoje dziecko nigdy nie widzi cię z książką, nie będzie miało dobrego wzorca czytelniczego. Wydaje ci się, że zamiast siadać z książką i kawą powinieneś w tym czasie zapewnić dzieciom jakiś rozwój edukacyjny? Ależ właśnie to robisz! Zajmując się osobistą lekturą, inwestujesz w rozwój dzieci.
  7. Czytaj dzieciom na głos, nawet tym, które potrafią już same czytać. To niezwykle ważne! Wspólne czytanie na głos poszerza zasób słownictwa, pomaga zrozumieć lekturę, rozbudza wyobraźnię, wspomaga rozwój emocjonalny, buduje więź, staje się pretekstem do rozmowy.
  8. Kupuj dzieciom książki pięknie wydane i ilustrowane – budzące zachwyt, takie, które przyjemnie jest wziąć do ręki, cieszące oko. Słowem: książki, do których chce się wracać.
  9. Zapiszcie się do biblioteki. Sama wyprawa do niej i założenie karty bibliotecznej może być już świetną przygodą, zwłaszcza dla maluchów. Niech dzieci same wybierają książki, które chcą pożyczyć. Być może zainteresuje je temat, którego w waszej domowej biblioteczce brak?
    Świadomość, że książkę niebawem trzeba oddać, motywuje do czytania.
  10. Eksponuj wybrane książki tak, aby przyciągały wzrok dziecka. Książki ułożone grzbietami w równym rządku wyglądają może elegancko, ale niezbyt zachęcająco. Jeśli jednak postawisz je frontem, z wyeksponowaną okładką, zobaczysz, że dzieci zaczną częściej po nie sięgać.

Chcesz przeczytać do końca?

Ten i setki innych artykułów są dostępne w ramach prenumeraty.
Zdobądź dostęp do wszystkich treści, stań się częścią społeczności.

Zyskaj dostęp online do wszystkich artykułów, które ukazały się na łamach Magazynu Kreda

Dostęp online do wszystkich artykułów oraz 4 kolejne wydania kwartalnika KREDA w wersji drukowanej prosto do twojego domu. Zamawiając prenumeratę stajesz się członkiem klubu KREDA. Sprawdź korzyści i dołącz już teraz.

Udostępnij artykuł:
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze

KREDA SKLEP

Newsletter #kredateam

Zapisz się na nasz newsletter i odbierz prezent: pełne wydanie Kreda „Neurodydaktyka” w wersji PDF

Wpisz poniżej swoje dane, a my wyślemy prezent na Twoją skrzynkę e-mail.

Podanie powyższych informacji jest równoznaczne z zapisem na newsletter Kredy. Możesz wypisać się w dowolnym momencie.

Jeżeli po raz pierwszy rejestrujesz się w naszym systemie, potwierdź Twój adres e-mail. W tym celu kliknij potwierdzenie w wiadomości e-mail, którą do Ciebie wyślemy. W kolejnej wiadomości otrzymasz prezent. Jeżeli wiadomość nie dotarła do Twojej skrzynki, sprawdź folder spam lub inne foldery: oferty, powiadomienia, itp.