Kategoria artykułów:

CZY POTRZEBNA NAM NEUROBIOLOGIA W SZKOLE?

Kiedy myślimy o osiągnięciach nowoczesnych neuronauk, fascynują nas one rozmachem i złożonością tego, co mogą proponować.

Wizja człowieka, jaka wyłania się z tej dziedziny nauki, często odbiega od naszych utartych schematów i stoi w sprzeczności z naszą intuicją. Tematyka budowy i funkcjonowania ludzkiego układu nerwowego jest też po prostu modna i wielu ludzi uważa mówienie o tym za ważne samo w sobie. Problem, jaki wiąże się neuronaukami, przypomina nieco problem fizyki kwantowej. Niezwykle trudno jest o niej rozmawiać z osobami, które nie posiadają przygotowania fachowego i nie znają stosownego aparatu pojęciowego. Żeby to robić konieczne jest tworzenie uproszczonego modelu, który, choć oczywiście nie jest sumą aktualnej wiedzy fachowców, posiada jednak podstawowe cechy takiej sumy i może być użyteczny w wyjaśnianiu zjawisk, które reprezentuje.

Jak bardzo powinniśmy upraszczać naukowy obraz świata? Albert Einstein powiedział kiedyś, że wszystko należy upraszczać tak bardzo, jak to tylko możliwe. Dodawał jednak zawsze: ale nie bardziej…

Neurobiologia opisuje najbardziej złożony z systemów, jakie znamy. Nawet jego pełny, wynikający z aktualnej wiedzy specjalistów opis, z konieczności będzie jedynie uproszczeniem. Czy z tego powodu wiedza na temat ludzkiego mózgu, zwłaszcza tam, gdzie może ona wyjaśniać – jeśli wręcz nie rozwiązywać – praktyczne problemy, nie powinna być przekazywana z obawy przed zbytnim uproszczeniem? Wielu badaczy odpowie twierdząco. Tak, uproszczenia mogą prowadzić do błędnych interpretacji, opacznego rozumienia i w konsekwencji do błędnych koncepcji i praktyk. To realne niebezpieczeństwo i trzeba tu wielkiej ostrożności, a przede wszystkim zaangażowania samych naukowców w dyskurs tam, gdzie widzą oni takie właśnie niebezpieczne uproszczenia.

Chcesz przeczytać do końca?

Ten i setki innych artykułów są dostępne w ramach prenumeraty.
Zdobądź dostęp do wszystkich treści, stań się częścią społeczności.

Zyskaj dostęp online do wszystkich artykułów, które ukazały się na łamach Magazynu Kreda

Dostęp online do wszystkich artykułów oraz 4 kolejne wydania kwartalnika KREDA w wersji drukowanej prosto do twojego domu. Zamawiając prenumeratę stajesz się członkiem klubu KREDA. Sprawdź korzyści i dołącz już teraz.

0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze

KREDA SKLEP

Newsletter #kredateam

Zapisz się na nasz newsletter i odbierz prezent: pełne wydanie Kreda „Neurodydaktyka” w wersji PDF

Wpisz poniżej swoje dane, a my wyślemy prezent na Twoją skrzynkę e-mail.

Podanie powyższych informacji jest równoznaczne z zapisem na newsletter Kredy. Możesz wypisać się w dowolnym momencie.

Jeżeli po raz pierwszy rejestrujesz się w naszym systemie, potwierdź Twój adres e-mail. W tym celu kliknij potwierdzenie w wiadomości e-mail, którą do Ciebie wyślemy. W kolejnej wiadomości otrzymasz prezent. Jeżeli wiadomość nie dotarła do Twojej skrzynki, sprawdź folder spam lub inne foldery: oferty, powiadomienia, itp.