Kategoria artykułów:

GŁOS MA OBRONA

Dokąd zmierzamy? I czy musimy to wiedzieć?

Ach, plany… W tym numerze przeczytacie wiele o tym, jak je tworzyć, jak realizować i ogólnie – jakie korzyści płyną z posiadania planów. Ja jednak występuję tu jako adwokat opcji alternatywnej: zdezorganizowania, krótkowzroczności i beztroski. Brzmi kusząco, nieprawdaż? Pomyślcie – naturą przyszłości jest nieprzewidywalność! I chociaż da się ją oswoić solidnym planem, dzięki któremu przestanie być przerażająca, to czy nie staje się przy okazji beznadziejnie nudna? Spójrzmy chociażby na filmy – jeśli przedstawiono nam, jaki plan mają bohaterowie, oznacza to, że coś na pewno pójdzie nie tak. Oglądanie bezproblemowej realizacji znanego nam z góry scenariusza nie byłoby zbyt interesujące…

© Druxa

Chciałbym jednak spojrzeć na to zagadnienie trochę poważniej, bo uważam, że postawa rezygnacji z tworzenia długoterminowych planów nie jest tak absurdalna, jak się wydaje. Chociaż nie tak uniwersalnie zawodne, jak te filmowe – plany zawsze narażone są na niepowodzenie. Zresztą świat zmienia się coraz prędzej i nasze plany oraz cele, nawet te o największym prawdopodobieństwie sukcesu, mogą okazać się zupełnie niepasujące do nowej rzeczywistości. Dlatego też, gdy niektórzy potrzebują konkretnej koncepcji na przyszłość, by czuć się bezpiecznie, w innych to ona właśnie zasiewa obawę i niepokój. Nie chcę tu w każdym razie przedstawić filozofii uniwersalnej, jedynie jedną z opcji, która będzie pasować tylko części ludzi i tylko w pozwalającym na to okresie życia. Jeśli więc proponowany przeze mnie brak struktury brzmi raczej przerażająco niż kusząco, to widocznie nie jest to propozycja dla was… Niemniej zachęcam do wspólnego zgłębienia zalet takiego stylu życia, by lepiej zrozumieć tych, którzy planować nie mogą, nie chcą lub nie umieją.

Chcesz przeczytać do końca?

Ten i setki innych artykułów są dostępne w ramach prenumeraty.
Zdobądź dostęp do wszystkich treści, stań się częścią społeczności.

Zyskaj dostęp online do wszystkich artykułów, które ukazały się na łamach Magazynu Kreda

Dostęp online do wszystkich artykułów oraz 4 kolejne wydania kwartalnika KREDA w wersji drukowanej prosto do twojego domu. Zamawiając prenumeratę stajesz się członkiem klubu KREDA. Sprawdź korzyści i dołącz już teraz.

Udostępnij artykuł:
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze

KREDA SKLEP

Newsletter #kredateam

Zapisz się na nasz newsletter i odbierz prezent: pełne wydanie Kreda „Neurodydaktyka” w wersji PDF

Wpisz poniżej swoje dane, a my wyślemy prezent na Twoją skrzynkę e-mail.

Podanie powyższych informacji jest równoznaczne z zapisem na newsletter Kredy. Możesz wypisać się w dowolnym momencie.

Jeżeli po raz pierwszy rejestrujesz się w naszym systemie, potwierdź Twój adres e-mail. W tym celu kliknij potwierdzenie w wiadomości e-mail, którą do Ciebie wyślemy. W kolejnej wiadomości otrzymasz prezent. Jeżeli wiadomość nie dotarła do Twojej skrzynki, sprawdź folder spam lub inne foldery: oferty, powiadomienia, itp.