Kategoria artykułów:

JEDNA WIELKA LEKCJA

Spróbuj powiedzieć rødgrød med fløde (to po duńsku). Hmm, raczej ciężko? Jak to przeczytać? Jak wymawia się to dziwne przekreślone „o”? Co to tak właściwie znaczy? I przede wszystkim: w jaki sposób można sobie z tym poradzić? Jest wiele sposobów na naukę języka. Jednym z nich są podróże.

Przyjmując kogoś do swojego domu lub wyjeżdżając za granicę, wychodzi się ze strefy własnego komfortu. Trzeba dać szansę niewiadomej, przełamać bariery i podjąć wyzwanie.

Na pewno każdy z nas próbował się kiedyś dogadać podczas zagranicznych wakacji lub innego wyjazdu. Gdy udało się zapytać o drogę lub kupić dokładnie ten chleb, na który mieliśmy ochotę, rodziło się w nas poczucie, że odnieśliśmy mały sukces. Bariera językowa nie musi być problemem. Przeciwnie! Znalezienie w sobie odwagi i motywacji do podjęcia takiego wyzwania da nam niepowtarzalną szansę na poznanie lokalnej kultury, ludzi i ich środowiska, obyczajowości, kuchni i w końcu – języka. Sposobem w naszej rodzinie na doświadczenie zagranicznej odmienności był program AFS.

80 uczestników programu AFS w Danii – z całego świata!

AFS to organizacja, która umożliwia przez jeden rok goszczenie ucznia z innego kraju u siebie w domu lub wyjechanie na wymianę za granicę. W ramach wyjazdu mieszka się u rodziny goszczącej i chodzi się do lokalnej szkoły. Międzykulturowa przygoda naszej rodziny zaczęła się, gdy u znajomych spotkaliśmy Chilijczyka, który u nich mieszkał. Z kilku powodów od września 2017 roku zamieszkał u nas Julius z Islandii. To roczne doświadczenie i możliwość obserwacji mojego „host brata” sprawiły, że i ja zdecydowałem się wyjechać na rok. Zainspirowany Skandynawią wybrałem Danię. Z wymiany wróciłem zaledwie tydzień temu i teraz mam możliwość spojrzeć z domowej perspektywy na wszystko, co nas – jako rodzinę – spotkało przez te ostatnie dwa lata. Co w tym skoku na głęboką wodę jest najbardziej wartościowe? Jakie umiejętności, zdolności, wartości i doświadczenia nabywa się za sprawą tego typu międzykulturowej próby? Jest to przede wszystkim jedna wielka lekcja.

Chcesz przeczytać do końca?

Ten i setki innych artykułów są dostępne w ramach prenumeraty.
Zdobądź dostęp do wszystkich treści, stań się częścią społeczności.

Zyskaj dostęp online do wszystkich artykułów, które ukazały się na łamach Magazynu Kreda

Dostęp online do wszystkich artykułów oraz 4 kolejne wydania kwartalnika KREDA w wersji drukowanej prosto do twojego domu. Zamawiając prenumeratę stajesz się członkiem klubu KREDA. Sprawdź korzyści i dołącz już teraz.

Udostępnij artykuł:
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze

KREDA SKLEP

Newsletter #kredateam

Zapisz się na nasz newsletter i odbierz prezent: pełne wydanie Kreda „Neurodydaktyka” w wersji PDF

Wpisz poniżej swoje dane, a my wyślemy prezent na Twoją skrzynkę e-mail.

Podanie powyższych informacji jest równoznaczne z zapisem na newsletter Kredy. Możesz wypisać się w dowolnym momencie.

Jeżeli po raz pierwszy rejestrujesz się w naszym systemie, potwierdź Twój adres e-mail. W tym celu kliknij potwierdzenie w wiadomości e-mail, którą do Ciebie wyślemy. W kolejnej wiadomości otrzymasz prezent. Jeżeli wiadomość nie dotarła do Twojej skrzynki, sprawdź folder spam lub inne foldery: oferty, powiadomienia, itp.