Kategoria artykułów:

KSIĘGOZBIÓR W PRZEGLĄDZIE

Dla wielu osób (na szczęście!) książki to nadal prawdziwe skarby. Dom bez nich wydaje się pusty, mniej przytulny. W tych kawałkach papieru złączonych w jedno i zadrukowanych literami kryje się kawałek czyjegoś życia, pracy, odciśnięty ślad obecności na tym świecie – dawno lub niedawno.

Są tytuły wyjątkowe dla nas osobiście, które wrosły w nasze życie tak mocno, iż zdawać się mogą materią ożywioną – obecne na półce jednocześnie milczą i mówią.

Jest jeszcze ta nieszczęsna grupa książek, których nam szkoda się pozbywać, choć nie do końca wiemy czemu. „Bo może się jeszcze przydadzą”, „bo dużo kosztowały”

Gdy bohater Cienia wiatru autorstwa Carlosa Ruiza Zafóna pojawił się pierwszy raz na cmentarzysku książek, ojciec powiedział mu: „Każda znajdująca się tu książka, każdy tom, posiadają własną duszę. I to zarówno duszę tego, kto daną książkę napisał, jak i dusze tych, którzy tę książkę przeczytali i tak mocno ją przeżyli, że zawładnęła ich wyobraźnią”. Gdybyśmy mieli brać się za porządek w zasobach książkowych, nasze reakcje na kolejne tytuły byłyby różne. Chyba niemal każdy ma swoje ukochane książki, których – nawet jeśli są w opłakanym stanie, a ich kartki rozchodzą się w palcach – nigdy nie wyrzuci. Może to zbiór bajek, które czytała nasza babcia jako mała dziewczynka? Może to nasza ukochana książka z dzieciństwa? Rozklejona, ale bez strat w liczbie stron. A może po prostu nie takie stare wydania dzieł ukochanych autorów czy ulubione książki naszych pociech, do których się wraca lub które zatrzymuje się na pamiątkę czasów, gdy dzieci były małe.

Chcesz przeczytać do końca?

Ten i setki innych artykułów są dostępne w ramach prenumeraty.
Zdobądź dostęp do wszystkich treści, stań się częścią społeczności.

Zyskaj dostęp online do wszystkich artykułów, które ukazały się na łamach Magazynu Kreda

Dostęp online do wszystkich artykułów oraz 4 kolejne wydania kwartalnika KREDA w wersji drukowanej prosto do twojego domu. Zamawiając prenumeratę stajesz się członkiem klubu KREDA. Sprawdź korzyści i dołącz już teraz.

0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze

KREDA SKLEP

Newsletter #kredateam

Zapisz się na nasz newsletter i odbierz prezent: pełne wydanie Kreda „Neurodydaktyka” w wersji PDF

Wpisz poniżej swoje dane, a my wyślemy prezent na Twoją skrzynkę e-mail.

Podanie powyższych informacji jest równoznaczne z zapisem na newsletter Kredy. Możesz wypisać się w dowolnym momencie.

Jeżeli po raz pierwszy rejestrujesz się w naszym systemie, potwierdź Twój adres e-mail. W tym celu kliknij potwierdzenie w wiadomości e-mail, którą do Ciebie wyślemy. W kolejnej wiadomości otrzymasz prezent. Jeżeli wiadomość nie dotarła do Twojej skrzynki, sprawdź folder spam lub inne foldery: oferty, powiadomienia, itp.