Zwiedzanie zamków to nie lada gratka zarówno dla dzieci, jak i rodziców. To świetna okazja, by nie tylko dobrze się bawić, lecz także poznać architekturę, sztukę i historię oraz dzieje rodów – właścicieli tych niezwykłych budowli. Nie od dziś wiadomo, że podróżowanie to najlepsza forma edukacji. Nic nie pomoże w zapamiętaniu historii lepiej niż podróż w czasie! To doskonały moment, by cofnąć się o kilka wieków i pokazać dzieciom, jak wyglądało codzienne życie bez prądu, Internetu czy telewizji. Daj się zainspirować i odkryj naznaczone historią miejsca z duszą na mapie południowej Polski.
Zamek w Mosznej – pałac z bajki
Zlokalizowany w województwie opolskim zamek w Mosznej zaskakuje ogromem i fantazją. Na pierwszy rzut oka przypomina bajkową rezydencję królów i księżniczek. Historia tego miejsca sięga XIV w., jednak na przestrzeni wieków zmieniali się zarówno właściciele posiadłości, jak i… same budowle. Wielokrotne przekształcenia zamku nadały mu niespotykany kształt. Najstarsza część to rozbudowany w XIX w. barokowy pałac, do którego dołączono neogotyckie skrzydła sięgające głęboko w stronę parku. Zamek zaskakuje swoją różnorodnością, która w niespotykany sposób łączy się w fantazyjną całość – strzeliste wieże i wieżyczki wkomponowane są w wysokie, spadziste dachy oraz smukłe wykusze i szczyty. Kamienna elewacja kontrastuje ze szklaną oranżerią przylegającą do wschodniego skrzydła. Oranżeria jest dostępna dla zwiedzających. Na uwagę zasługuje również bogata dekoracja rzeźbiarska ścian z licznymi kamiennymi maskami i figurami zwierząt, ptaków, a nawet ludzi podtrzymujących wsporniki zamkowych wykuszy.
A co czeka na nas w środku? Niezwykły pałac dysponuje 8000 m2 powierzchni, słynie z 365 pomieszczeń (tyle, ile dni w roku) oraz 99 wież (tyloma posiadłościami dysponował właściciel zamku Franz Hubert Tiele-Winckler). Niestety większość dzieł sztuki, mebli i wyposażenia wnętrz została rozkradziona lub spalona przez Armię Czerwoną. Zamek można zwiedzać przez cały rok, udostępnia on także swoje pokoje noclegowe, centrum odnowy biologicznej, restaurację i kawiarnię. Ciekawą atrakcją dla dzieci są organizowane lekcje historii połączone ze zwiedzaniem i zabawami. Obiekt oferuje także Magiczne Kolonie oraz zielone szkoły, podczas których maluchy mieszkają w zamku i uczestniczą w zajęciach Akademii Pana Hrabiego lub Szkoły Bohaterów. Działa tu także Teatr Muzyczny Castello.
Zamek można odkrywać na wiele sposobów, każdy znajdzie coś dla siebie. Wokół pałacu rozciąga się park o imponującej powierzchni 100 hektarów z kilkusetletnimi dębami i lipami, a także zniewalającymi swym zapachem azaliami. Nieopodal znajduje się stadnina koni.