Kategoria artykułów:

MAŁE KROKI, ABY DBAĆ O ZIEMIĘ

Mamo! A to? Do żółtego czy niebieskiego? – pyta mój pięciolatek z papierkiem od cukierka w rączkach… Żyjemy w czasach, w których żółty kojarzy się moim dzieciom bardziej z frakcją plastikową niż piaskiem, a myśląc o niebieskim szybciej pomyślą o papierze niż o letnim bezchmurnym niebie.

Można spokojnie postawić znak równości pomiędzy troską o Ziemię a troską o własną rodzinę. Nasze dzieci dorastają w czasach tak odmiennych od naszych, że czasem zastanawiam się, czy to możliwe, że pomiędzy nami są jedynie dwie – trzy dekady różnicy a nie dwa czy trzy stulecia. Bycie świadomą ekologicznie rodziną jest w dzisiejszych czasach ważniejsze niż kiedykolwiek w przeszłości ... i przyszłości.

Zaangażujcie w kompostowe szaleństwo wszystkich w domu – to piękna lekcja przyrody – w niej nic nie ginie, a dobrze spożytkowane resztki zamienią się w pokarm dla roślin, które stanowią z kolei nasze pożywienie.

To na nas, rodzicach, ciąży podwójna odpowiedzialność: musimy nie tylko wychować w pełni świadome i wrażliwe ekologicznie nowe pokolenie, lecz także zawrócić znad krawędzi katastrofy klimatycznej całą planetę.

Zadanie nie lada i obawiam się, że jeden przegadany wieczór, jeden obejrzany ekodokument, jeden bezmięsny posiłek i jedna wyprawa po zakupy z własnymi torbami nie wystarczy... Potrzebujemy morza cierpliwości i trochę ekotrików, aby metodą prób i błędów wprowadzić całą rodzinę na bezpieczne ekowody. Świadomość ekologiczna jest jedną z najważniejszych spraw w XXI wieku. Jak się za to zabrać?

Zanim wpadniecie w szał ekozakupów, zróbcie coś zupełnie innego: zwróćcie uwagę na rzeczy, które są dla was oczywiste, i zacznijcie od nich. Przyjrzyjcie się swoim sprzętom elektronicznym... Czy wszystkie MUSZĄ być ZAWSZE podłączone do prądu? Czy wymieniliście już wszędzie żarówki na energooszczędne? Jaki jest wasz ślad wodny, tzn. ile wody używacie niepotrzebnie w ciągu dnia (kąpiel w wannie zamiast krótkiego prysznica; „wodolejstwo” podczas mycia zębów; piorące i zmywające, a wypełnione jedynie do połowy sprzęty AGD). Uświadomienie sobie tych banalnych rzeczy i długoterminowe zmiany nawyków nie tylko obniżą waszą rodzinną emisję CO2, lecz także mogą znacząco wpłynąć na wysokość rachunków.

WYPOWIEDZCIE RODZINNĄ WOJNĘ PLASTIKOWI

W dzisiejszych czasach KAŻDY wie, jak bardzo niebezpieczny, notorycznie nadużywany, a jednocześnie szalenie niebezpieczny jest plastik. Wszyscy widzieliśmy żółwia krzyczącego z bólu z plastikową słomką wbitą w nozdrza. Walka z plastikiem jest jednym z największych wyzwań, przed jakimi stajemy jako rodzina każdego dnia. Otacza nas zewsząd. Doszło do tego, że przenika do naszego organizmu nie tylko przez spożywane jedzenie, lecz także wdychane powietrze. Chowa się w soczku dla dziecka pod postacią niewinnej rureczki, znajdziecie go w formie foliówki, w którą pani w sklepie pakuje nasz ser, kubeczka, do którego nalewamy sobie kawę na stacji benzynowej, zgrzewek wody butelkowanej, którą nosimy do domu, cholerując na to, jaka jest ciężka.

Chcesz przeczytać do końca?

Ten i setki innych artykułów są dostępne w ramach prenumeraty.
Zdobądź dostęp do wszystkich treści, stań się częścią społeczności.

Zyskaj dostęp online do wszystkich artykułów, które ukazały się na łamach Magazynu Kreda

Dostęp online do wszystkich artykułów oraz 4 kolejne wydania kwartalnika KREDA w wersji drukowanej prosto do twojego domu. Zamawiając prenumeratę stajesz się członkiem klubu KREDA. Sprawdź korzyści i dołącz już teraz.

Udostępnij artykuł:
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze

KREDA SKLEP

Newsletter #kredateam

Zapisz się na nasz newsletter i odbierz prezent: pełne wydanie Kreda „Neurodydaktyka” w wersji PDF

Wpisz poniżej swoje dane, a my wyślemy prezent na Twoją skrzynkę e-mail.

Podanie powyższych informacji jest równoznaczne z zapisem na newsletter Kredy. Możesz wypisać się w dowolnym momencie.

Jeżeli po raz pierwszy rejestrujesz się w naszym systemie, potwierdź Twój adres e-mail. W tym celu kliknij potwierdzenie w wiadomości e-mail, którą do Ciebie wyślemy. W kolejnej wiadomości otrzymasz prezent. Jeżeli wiadomość nie dotarła do Twojej skrzynki, sprawdź folder spam lub inne foldery: oferty, powiadomienia, itp.