Chcę dziś dotknąć tematu żywego w naszym domu, ale zapewne i w wielu innych. Tematu, z którym mierzyć się musi duża część rodziców nastolatek – popularnych powieści o koniach.
Bardzo się ucieszyłam, kiedy moja córka zaczęła szukać książek o tej tematyce. Sama, jeżdżąc niegdyś na koniach regularnie i z pasją, byłam zadowolona, że przynajmniej ona ma możliwość czytania książek z końmi w tle. „Za moich czasów” wielu podobnych pozycji nie było. Z dużą ciekawością sama do nich usiadłam. I choć niektóre książki przeczytałam z pewną przyjemnością, to na większości mocno się zawiodłam. Kocham i książki, i konie, a jednak zrodziło się we mnie pytanie, czy te lektury przyniosą mojemu dziecku dobro, którego oczekuję od literatury. Nie chodzi mi nawet o to, że powieści te kierują młode dziewczyny na jakieś niebezpieczne wody (a trzeba przyznać, że niektóre potencjalnie mogłyby to uczynić), po prostu większość z nich napisana jest… na jedno kopyto. Nasuwa się zatem pytanie, czy czytanie ich w dużej ilości (a jest ich naprawdę mrowie!) nie zniechęci do czytania niejednokrotnie trudniejszych – ale o ileż lepszych! – pozycji. Nie znam oczywiście wszystkich książek o koniach. Dotychczas trafiłam prawdopodobnie na te najpopularniejsze. Oznacza to, że przeczytałam ich już w ostatnim czasie blisko czterdzieści!
Większość „końskich powieści” jest bardzo sprawnie napisana. Czyta się je szybko, a nastolatkom towarzyszy zapewne żywe zainteresowanie i utożsamianie się, przynajmniej do pewnego stopnia, z barwną postacią głównej bohaterki. Tym niemniej nawet najwierniejszym z fanów rzucić się może w oczy fakt, iż autorom omawianych serii zastanawiająco często brakuje oryginalnych pomysłów. Powielają, może nawet bezwiednie, charakterystyczne postaci, wątki czy sekwencje zdarzeń. Możliwe, że zadanie jest zbyt trudne. Napisanie takiej ilości książek, jaka zalewa obecnie księgarnie, skoncentrowanych wokół jednego tematu – to zadanie dla mistrza. I niewielu wychodzi z tego starcia zwycięsko.
Znajdziemy tu większość standardowych elementów fabuły – takich jak niezależna utalentowana jeździecko dziewczyna, koń (a nawet dwa!), któremu trzeba pomóc, przyjaciele i wrogowie, trudne sytuacje, a wreszcie radości i sukcesy.