Kategoria artykułów:

POCHWAŁA RÓŻNORODNOŚCI

Kompetencje, jakie posiadamy, są wynikiem procesów edukacyjnych odbywających się w określonych warunkach środowiska społecznego. Są sposobem rozwiązywania problemów, pełnią więc tę samą funkcję, co cechy wszystkich organizmów zmagających się z problemami ich środowiska naturalnego.

Obserwacje ekologów jednoznacznie wskazują, że w dłuższym przedziale czasu bezpieczeństwo populacji (grupy organizmów jednego gatunku, która zamieszkuje wspólny teren) zależy od różnorodności cech. Im jest większa, tym bardziej prawdopodobne, że uniknie się problemu, któremu nie sprosta żaden z osobników.

„Różnorodność jest sposobem chronienia tego, co możliwe” pisał F. Jacob w swojej "Grze możliwości" .

Społeczność złożona z osób o identycznych kompetencjach, wiedzy i światopoglądzie będzie bezpieczna jedynie w niezmiennym, przewidywalnym środowisku społecznym. Bezpieczeństwo w przyszłości wiąże się więc z różnorodnością kompetencji. Rzecz w tym, że klasyczna szkoła wydaje się zupełnie tego nie zauważać. Łamie zasadę bezpieczeństwa. Podstawy programowe, programy nauczania, praktycznie wszystkie zasady, którymi rządzi się szkoła, mają na celu wyposażenie uczniów w podobne zestawy kompetencji na porównywalnym poziomie. Ignorujemy fakt, że każdy człowiek jest absolutnie unikalny, niepowtarzalny i jedyny w swoim rodzaju. Każdy widzi świat nieco odmiennie niż pozostali. Ta właśnie wyjątkowość jest odpowiedzią na potrzebę różnorodności.

fot. Markus Spiske (unsplash)

Chcesz przeczytać do końca?

Ten i setki innych artykułów są dostępne w ramach prenumeraty.
Zdobądź dostęp do wszystkich treści, stań się częścią społeczności.

Zyskaj dostęp online do wszystkich artykułów, które ukazały się na łamach Magazynu Kreda

Dostęp online do wszystkich artykułów oraz 4 kolejne wydania kwartalnika KREDA w wersji drukowanej prosto do twojego domu. Zamawiając prenumeratę stajesz się członkiem klubu KREDA. Sprawdź korzyści i dołącz już teraz.

Udostępnij artykuł:
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze

KREDA SKLEP

Newsletter #kredateam

Zapisz się na nasz newsletter i odbierz prezent: pełne wydanie Kreda „Neurodydaktyka” w wersji PDF

Wpisz poniżej swoje dane, a my wyślemy prezent na Twoją skrzynkę e-mail.

Podanie powyższych informacji jest równoznaczne z zapisem na newsletter Kredy. Możesz wypisać się w dowolnym momencie.

Jeżeli po raz pierwszy rejestrujesz się w naszym systemie, potwierdź Twój adres e-mail. W tym celu kliknij potwierdzenie w wiadomości e-mail, którą do Ciebie wyślemy. W kolejnej wiadomości otrzymasz prezent. Jeżeli wiadomość nie dotarła do Twojej skrzynki, sprawdź folder spam lub inne foldery: oferty, powiadomienia, itp.