Ósma rano. W ławkach prawie setka studentów, a przed nimi wykładowca. Naprawdę fantastyczny i ciekawy człowiek, ale jak tu porwać młodych ludzi zerwanych z łóżek o tak wczesnej porze. Czy coś wam to przypomina? Pewnie większość z czytelników te lata ma już za sobą, ale zastanówcie się. Co by było, gdybyśmy mogli wrócić do tamtych czasów w wersji 2.0? Tym razem uczestnicząc w wykładach o dowolnej porze i wybierając tylko te, które naprawdę nas interesują. Zamiast zwlekać się z łóżka, ubierać i toczyć się komunikacją miejską na uczelnie, można wstać, zrobić sobie kawę i wrócić z komputerem do łóżka? Specjalnie na tę okazję przygotowałem kilka miejsc w sieci, w których znajdziecie ciekawe materiały i wykłady z największych uczelni z Polski i całego świata, w których można brać udział za darmo i w zasadzie z dowolnego miejsca na świecie.
- wszechnica.org.pl – jedna z ciekawszych stron jakie kiedykolwiek miałem okazję polecać. Wszechnica to miejsce w sieci, gdzie znajdziesz materiały audio i wideo nie tylko z wykładów, lecz także ze spotkań, rozmów czy debat prowadzonych z bardzo ciekawymi postaciami ze świata polskiej nauki, sztuki czy polityki.
- Filmoteka UAM (usf.amu.edu.pl/filmoteka/wykłady-uniwersyteckie) – adres strony brzmi groźnie i poważnie, ale warto się pomęczyć i wpisać go w przeglądarce. Na pierwszy rzut oka strona nie zachęca i tak też ją początkowo odebrałem. Postanowiłem jednak dać szansę – byłem ciekaw, czy publikowane treści same się obronią. I spotkało mnie miłe zaskoczenie. Moją przygodę zacząłem od wykładu prowadzonego przez dr. hab. Błażeja Gierczyka i dr. Macieja Zalasa pt. Chemia rakietowa. Doskonałe! Pomijając sam wciągający temat, muszę przyznać, że sama realizacja jest bardzo dobra. Do kręcenia użyto więcej niż jednej kamery, dobrze nagrany dźwięk. Nie pozostaje mi nic innego, jak polecić filmotekę UAM i przejść do kolejnej propozycji.
- naharvard.pl – prosta strona dająca możliwości odtworzenia wideo z wykładów zarejestrowanych na największych światowych uczelniach. Niech nazwa witryny was nie zmyli, bo na stronie znajdziecie także nagrania wykładów z innych szkół wyższych.