Kategoria artykułów:

W MOJEJ KLASIE MONTESSORI

Czas oraz przestrzeń na rozwijanie indywidualnych zdolności dzieci. Z szacunkiem do ich możliwości i ograniczeń. Uważność na siebie, ale też na innych. Jak te piękne idee przekładają się na pracę w szkole?

We wrześniu: „a” po raz pierwszy, w październiku: „a” po raz drugi, a jak będzie zapał i potrzeba, to w lutym będzie „a” po raz trzeci! Mamy czas.

Tak pracuje 6-letnia Anusia. Zaczęła pisać literki w pierwszych dniach szkoły. Mamy luty, a spod jej ręki wychodzą kolejne rzędy i linijki coraz to zgrabniejszych kształtów. Początkowo rysowałam jej szerokie linie na białych kartkach, starannie zszywanych sznureczkiem. Wolała własne książeczki niż pisanie w zeszycie. Teraz Ania pisze już piórem ze stalówką, dzielnie maczając ją w atramencie.

Powstało kilka zapisanych od deski do deski i własnoręcznie ozdobionych książeczek z literami. Wszystkie Ania zabrała ze sobą do domu, za wyjątkiem jednej, która została w pracowni i stała się wspaniałą instrukcją do układania w odpowiedniej kolejności liter ruchomego alfabetu. Korzystają z niej inne dzieci. Bardzo to miłe: obserwować, jak wysiłek jednego pomaga w rozwijaniu i odnajdywaniu inspiracji do pracy innych dzieci. To jest fenomen grup łączonych wiekowo w szkołach i przedszkolach Montessori.

Jedne dzieci potrzebują więcej czasu, aby poznać, zgłębić i utrwalić daną wiedzę czy umiejętności. Często są jeszcze po prostu niegotowe na naukę pisania, czytania bądź liczenia. Inne z kolei chwytają w lot, prześcigając swoich rówieśników i nierzadko porywając ich za sobą. Jedne i drugie potrzebują wielkiej mądrości oraz uwagi nauczyciela lub rodzica, aby mogły w odpowiednim dla siebie momencie mieć możliwość poznawania, zgłębiania i ćwiczenia danej umiejętności.

Chcesz przeczytać do końca?

Ten i setki innych artykułów są dostępne w ramach prenumeraty.
Zdobądź dostęp do wszystkich treści, stań się częścią społeczności.

Zyskaj dostęp online do wszystkich artykułów, które ukazały się na łamach Magazynu Kreda

Dostęp online do wszystkich artykułów oraz 4 kolejne wydania kwartalnika KREDA w wersji drukowanej prosto do twojego domu. Zamawiając prenumeratę stajesz się członkiem klubu KREDA. Sprawdź korzyści i dołącz już teraz.

Udostępnij artykuł:
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze

KREDA SKLEP

Newsletter #kredateam

Zapisz się na nasz newsletter i odbierz prezent: pełne wydanie Kreda „Neurodydaktyka” w wersji PDF

Wpisz poniżej swoje dane, a my wyślemy prezent na Twoją skrzynkę e-mail.

Podanie powyższych informacji jest równoznaczne z zapisem na newsletter Kredy. Możesz wypisać się w dowolnym momencie.

Jeżeli po raz pierwszy rejestrujesz się w naszym systemie, potwierdź Twój adres e-mail. W tym celu kliknij potwierdzenie w wiadomości e-mail, którą do Ciebie wyślemy. W kolejnej wiadomości otrzymasz prezent. Jeżeli wiadomość nie dotarła do Twojej skrzynki, sprawdź folder spam lub inne foldery: oferty, powiadomienia, itp.