Istnieją ponad czterdzieści trzy tryliony możliwych początkowych ustawień kostki Rubika. Każde z nich prowadzi do niemal nieskończonej liczby kolejnych. Wielu osobom kostka Rubika kojarzy się z zabawką, której pierwotnego stanu, prosto z opakowania, nie sposób przywrócić, a jednak są tacy, którym jej ułożenie zajmuje niecałe 4 sekundy.
***
Kostka Rubika zawitała do naszego domu dzięki najstarszemu synowi, Franciszkowi. Początkowo byłem wręcz lekko przestraszony, bo w dzieciństwie miałem swoją kostkę, ale ani razu nie udało mi się jej ułożyć. Po namyśle jednak stwierdziłem, że chcę się zaangażować i razem z synem zaczęliśmy szukać rozwiązań tej przestrzennej łamigłówki.

Trudne początki
Nauczycielka Franka podpowiedziała nam, że jej synowie układają kostkę według jakichś algorytmów. To już był dla nas pierwszy trop. Zgodnie z definicją: algorytm to sposób na rozwiązanie problemu w skończonej liczbie kroków. Zaczęliśmy więc szukać tych rozwiązań. Pomocny był oczywiście Internet i filmiki na YouTubie. Początkowo trafiliśmy tylko na enigmatyczne skróty i niezrozumiałe schematy, ale po zagłębieniu się w nie, udało nam się pierwszy raz ułożyć całą kostkę w 90 minut. Byliśmy z siebie bardzo dumni.