Kategoria artykułów:

DUŻA PORCJA INSPIRACJI DLA GŁODNYCH WIEDZY

Autor: Jan Sawicki

Tym razem przeczytacie co nieco o podręcznikach, które można dowolnie modyfikować, o studiowaniu online w polskim wydaniu i platformie, która zainteresuje tych, co potrzebują utworów literackich dostępnych legalnie w Internecie.

CK-12

Pod tym tajemniczym skrótem, który dla mnie początkowo brzmiał jak nazwa broni palnej, kryje się coś, co zainteresować może wszystkich głodnych (lub po prostu potrzebujących) wiedzy.

Każdy chyba miał okres w swoim życiu, kiedy mazał po podręcznikach. Raz to były kwiatki i serduszka, innym razem nieco mniej wulgarne obrazki. Cel był jednak zawsze ten sam. Zabić nudę, ewentualnie odreagować złość na nauczyciela. Co byście jednak powiedzieli na podręczniki, po których można mazać w konstruktywny sposób. Nawet lepiej: podręczniki, których treść można by dowolnie modyfikować według własnego uznania? Właśnie to jest jedno z głównych przedsięwzięć, którym zajmuje się Fundacja CK-12.

Dodajmy, że to tylko jedno z wielu bardzo ciekawych rozwiązań, bo na stronie ck12.org można znaleźć dużo więcej innowacyjnych rozwiązań. Wystarczy się zarejestrować (jest także oddzielny moduł dla nauczycieli), co zajmuje kilka chwil, i można zacząć korzystać z takich możliwości jak:

FlexBooks – podręczniki, które możemy dowolnie modyfikować w przeglądarce. Dostępne książki przeznaczone są dla każdego od pierwszej klasy po liceum.

Adaptive Practice – rozwiązania pozwalające uczyć się poszczególnych zakresów w sposób odpowiedni do swojego wieku i poziomu zaawansowania.

Simulations – interaktywne doświadczenia fizyczne i chemiczne.

PLIX – „Play. Learn. Interact. eXplore.", czyli miejsce, które po wybraniu tematów nas interesujących, podsuwa propozycję zadań, quizów i gier, które składają się zazwyczaj z wprowadzenia, interaktywnej części (np. wykresu, którym można „manipulować”) oraz pytania sprawdzającego naszą wiedzę.

Chcesz przeczytać do końca?

Ten i setki innych artykułów są dostępne w subskrypcji.
Zdobądź dostęp do wszystkich treści, stań się częścią społeczności.
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze