Nauczyć, czym jest miłość i smak porażki
By więcej zrozumieli i nie dali się zranić
To, że w życiu nie są ważne cyferki i znaczki
I by nigdy w życiu nie obrażali matki
Paluch, Zimne ognie
Ojciec pragnący z zaangażowaniem uczestniczyć w życiu dziecka powinien wypracować swoją własną drogę. W trakcie jej poszukiwań warto odnieść się do własnego dzieciństwa – i przypomnieć sobie, co sprawiało nam przyjemność, a co budziło lęk, smutek czy złość. Każdy człowiek dysponuje ogromem wspomnień z dzieciństwa, do których sięga w ciągu życia.
Mężczyźnie trudniej niż kobiecie przychodzić może mówienie o emocjach. Dlatego przed ojcem nie lada wyzwanie: pokazanie dziecku swojego wnętrza i bycie sobą. Dziecko bowiem stworzy więź tylko z człowiekiem emocjonalnie dostępnym.
Rola i obowiązki ojca
Mężczyzna ma do wykonania wiele zadań nieodzownych w wychowaniu dziecka: z jednej strony kształtowanie osobowości dziecka, uczenie autorefleksji i odpowiedzialności, z drugiej zaś wprowadzanie dziecka w życie społeczne poza domem. To ojciec jest pierwszym mężczyzną w życiu córki (dzięki niemu kształtuje swój stosunek do płci odmiennej), zaś dla syna – pierwszym wzorcem męskości (nauka odpowiedzialności oraz szacunku dla kobiet). Kluczowym elementem jest jego obecność w życiu dziecka połączona z okazywaniem uczuć. Wspólne spędzanie czasu jest fundamentem do zbudowania relacji. Dzięki temu ojciec ma szansę poznać dziecko i nauczyć się reagowania na jego potrzeby. Mężczyźnie trudniej niż kobiecie przychodzić może mówienie o emocjach. Dlatego przed ojcem nie lada wyzwanie: pokazanie dziecku swojego wnętrza i bycie sobą. Dziecko bowiem stworzy więź tylko z człowiekiem emocjonalnie dostępnym.
Duże znaczenie w relacji ojca z dzieckiem odgrywa konstruktywna zabawa, determinująca prawidłowy rozwój emocjonalny, poznawczy i społeczny, a także rozwijająca motorykę dziecka. Zabawy z ojcem są zwykle aktywne i spontaniczne. Cechuje je duża ilość ruchów, zaś do ich przeprowadzenia często potrzebna jest przestrzeń. Podejście zadaniowe mężczyzny skutkuje tym, iż podczas zabawy chce nauczyć dziecko nowej umiejętności, jednocześnie ucząc panowania nad lękiem oraz radzenia sobie ze złością. Przy okazji dziecko może również rozładować nagromadzoną energię.
Tworzenie bezpiecznej więzi z dzieckiem wiąże się z pomyślnym odczytywaniem potrzeb dziecka i odpowiadaniem na nie. W grę wchodzi wtedy okazywanie uczuć, przytulanie, reagowanie na niekomfortowe sytuacje czy wspólne zabawy. Niezbędna jest zatem obecność fizyczna oraz dostępność emocjonalna ojca w życiu dziecka.