Kategoria artykułów:

PRZYWILEJ DANY NIELICZNYM – być tatą dziecka z niepełnosprawnością

Architekt, mąż i ojciec 9-miesięcznego Tadzia i Franka, który ma 5 lat i cierpi na mózgowe porażenie dziecięce.

Bycie ojcem nie jest łatwe. Przed ślubem różnie wyobrażałem sobie ojcostwo. Przygotowywałem się na różne scenariusze. Rzeczywistość lubi jednak płatać figle i wkłada w życie rzeczy, których zupełnie się nie spodziewamy. Mogę powiedzieć – po ponad pięciu latach od narodzin mojego niepełnosprawnego pierwszego syna – że to zupełnie inna rzeczywistość od tej, którą znałem wcześniej. Rzeczywistość, do której zupełnie nie byłem przygotowany. Moje życie obecnie jest osadzone w tej nowej rzeczywistości bardzo głęboko. Narodziny niepełnosprawnego dziecka to wydarzenie, które wyjątkowo mocno wpłynęło na wszystkie dziedziny mojego życia. Wpłynęło na życie mojej żony, dziadków, a nawet dalszej rodziny. Na każdym odcisnęło piętno i każdy z członków rodziny radzi sobie z tym po swojemu.

Odkąd żyjemy w stanie epidemii, ludzie pozamykani w domach w jakiejś namiastce doświadczają tego, co rodzice dzieci niepełnosprawnych mają na co dzień.

Być rodzicem dziecka niepełnosprawnego to taki przywilej dany tylko nielicznym. Mam wrażenie, że codzienność naszego życia jest bardzo odmienna od codzienności przeciętnych rodziców. To trochę jak spotkanie ze znajomymi, którzy nie mają dzieci. Mówią, że cię rozumieją, gdy opowiadasz o wizycie u lekarza z chorym dzieckiem w środku nocy, a oni utożsamiają się z tobą, opowiadając, jak ostatnio byli u weterynarza. Podobnie jest z nami, rodzicami dzieci niepełnosprawnych. Spotykam się ze znajomymi, którzy opowiadają, jak im ciężko, bo dziecko zaczyna jeść samodzielnie i robi przy tym wielki bałagan. Albo że nie spało w nocy, albo że ząbkuje itp. Rozumiem to ich zmaganie. Choć, szczerze mówiąc, ja nawet nie pamiętam ząbkowania u Franka. Wizyty w szpitalach, noce pod łóżkami na ciasnych oddziałach poprzeplatane projektami w pracy. Doświadczenie wyjących z bólu niepełnosprawnych dzieci nauczyło mnie sporo pokory. Trudne doświadczenia pozwalają dostrzec w życiu to, co jest naprawdę ważne.

Chcesz przeczytać do końca?

Ten i setki innych artykułów są dostępne w ramach prenumeraty.
Zdobądź dostęp do wszystkich treści, stań się częścią społeczności.

Zyskaj dostęp online do wszystkich artykułów, które ukazały się na łamach Magazynu Kreda

Dostęp online do wszystkich artykułów oraz 4 kolejne wydania kwartalnika KREDA w wersji drukowanej prosto do twojego domu. Zamawiając prenumeratę stajesz się członkiem klubu KREDA. Sprawdź korzyści i dołącz już teraz.

Udostępnij artykuł:
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze

KREDA SKLEP

Newsletter #kredateam

Zapisz się na nasz newsletter i odbierz prezent: pełne wydanie Kreda „Neurodydaktyka” w wersji PDF

Wpisz poniżej swoje dane, a my wyślemy prezent na Twoją skrzynkę e-mail.

Podanie powyższych informacji jest równoznaczne z zapisem na newsletter Kredy. Możesz wypisać się w dowolnym momencie.

Jeżeli po raz pierwszy rejestrujesz się w naszym systemie, potwierdź Twój adres e-mail. W tym celu kliknij potwierdzenie w wiadomości e-mail, którą do Ciebie wyślemy. W kolejnej wiadomości otrzymasz prezent. Jeżeli wiadomość nie dotarła do Twojej skrzynki, sprawdź folder spam lub inne foldery: oferty, powiadomienia, itp.