Kategoria artykułów:

JEDEN STRZAŁ, A TAK WIELE OFIAR

Podobno bycia rodzicem należy się uczyć 20 lat przed swoim urodzeniem. To twierdzenie sugeruje, że nasze ojcostwo jest zdeterminowane tym, jak wychowywani byli nasi rodzice, zwłaszcza ojcowie.

I faktycznie, te doświadczenia mają wpływ! Ale czy wyłączny? Jestem przekonany, że bycia rodzicem można się w dużej mierze nauczyć w dorosłości. Przede wszystkim jednak trzeba uświadomić sobie konieczność tej nauki.

Przełom roku 1946/47

Ciężka zima. Pierwsza powojenna, a przecież wcale nie spokojna. Walki – tym razem z czerwonym najeźdźcą – trwają.

W niewielkiej chacie w podhalańskiej wsi Maniowy mieszka małżeństwo. Trzy miesiące temu urodził im się pierwszy syn, Henryk.

Nie wiem, jak było naprawdę, ale zawsze wyobrażałem sobie, że zapadł już wieczór, kiedy do chaty weszło kilku mężczyzn. Na oczach przerażonej kobiety strzelili do jej męża. Adolf zginął na miejscu.

To był mój dziadek. O ile dobrze się orientuję, handlował końmi z sąsiadami zza południowej granicy, co nie podobało się sprawującemu nieoficjalną władzę na Podhalu Józefowi Kurasiowi pseudonim „Ogień”. Jeden z najbardziej kontrowersyjnych „wyklętych” walczył nie tylko z Rosjanami i UB. Płakali z jego powodu również Żydzi, Słowacy i moja babcia…

Bieda była straszliwa. Mama mojego taty nie była w stanie bez męża wychować syna. Oddała go pod opiekę teściom na jedną z podkrakowskich wsi. Ale dziadek to nie to samo, co tata.

Styczeń 1970

W krakowskim szpitalu im. Gabriela Narutowicza urodził się chłopak. Pierworodny syn Henryka i Barbary.

Chcesz przeczytać do końca?

Ten i setki innych artykułów są dostępne w ramach prenumeraty.
Zdobądź dostęp do wszystkich treści, stań się częścią społeczności.

Zyskaj dostęp online do wszystkich artykułów, które ukazały się na łamach Magazynu Kreda

Dostęp online do wszystkich artykułów oraz 4 kolejne wydania kwartalnika KREDA w wersji drukowanej prosto do twojego domu. Zamawiając prenumeratę stajesz się członkiem klubu KREDA. Sprawdź korzyści i dołącz już teraz.

Udostępnij artykuł:
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze

KREDA SKLEP

Newsletter #kredateam

Zapisz się na nasz newsletter i odbierz prezent: pełne wydanie Kreda „Neurodydaktyka” w wersji PDF

Wpisz poniżej swoje dane, a my wyślemy prezent na Twoją skrzynkę e-mail.

Podanie powyższych informacji jest równoznaczne z zapisem na newsletter Kredy. Możesz wypisać się w dowolnym momencie.

Jeżeli po raz pierwszy rejestrujesz się w naszym systemie, potwierdź Twój adres e-mail. W tym celu kliknij potwierdzenie w wiadomości e-mail, którą do Ciebie wyślemy. W kolejnej wiadomości otrzymasz prezent. Jeżeli wiadomość nie dotarła do Twojej skrzynki, sprawdź folder spam lub inne foldery: oferty, powiadomienia, itp.