Kategoria artykułów:

MAM DWIE CÓRKI: BIAŁĄ I CZARNĄ

Wydawało mi się, że straciłem wiele okazji do budowania relacji z moją starszą córką, która wm tym roku wejdzie w dorosłe życie. Ale się myliłem. Rzeczywistość okazała się dla mnie łaskawsza, niż myślałem.

W grudniu 2017 roku trafiłem na warsztaty „Spotkanie Tato & Córka – nowe spojrzenie”. Mimo że starałem się budować relacje z dziećmi, zawsze w głębi serca czułem pewien niedosyt. Wiele razy oskarżałem się, że za mało dla nich robię, za mało czasu z nimi spędzam, za dużo pracuję i jestem za bardzo wycofany z życia rodzinnego, koncentrując się na rozwijaniu moich biznesów. To wszystko zmieniło się na warsztatach, kiedy każdy z ojców miał ocenić sam siebie w kilku kategoriach, a równolegle taką ocenę swojemu tacie wystawiała córka. Okazało się, że w oczach mojej Zuzi jestem zupełnie innym człowiekiem, niż myślałem. Jeszcze większym zdziwieniem było, że podobne różnice wyszły wszystkim parom uczestniczącym w spotkaniu. Zrozumiałem wówczas, że nieważne, co o sobie myślę – dla mojej córki jestem cenniejszy, niż mi się wydaje. Dla twojej córki jesteś cenniejszy, niż ci się wydaje.

Na potrzeby tego artykułu pomyślałem sobie, że przygotuję kilka prostych tipów, które mógłbyś wdrożyć, aby relacje z córką stawały się lepsze.

Czego pragnie córka? Po pierwsze, jak każdy, pragnie być kochana. Ona wie, że ją kochasz, ale przytulenie i powiedzenie „kocham cię” tylko umacnia tę więź. Dajesz jej przez to oparcie w tak trudnym i pełnym niebezpieczeństw życiu. Wasza relacja jest wyjątkowa. To ona wpływa na postrzeganie siebie jako kobiety i na budowanie relacji z mężczyznami. Jesteś za to odpowiedzialny.

Zauważyłem, że bardzo budującym rytuałem w naszej rodzinie są randki z dziećmi. Ktoś kiedyś nam zaproponował taką formę spędzania z dziećmi czasu – sam na sam, poza domem. O ile z chłopakami chodzę na strzelanki, gokarty czy inne rozrywki ruchowe, o tyle z Zuzią bardzo miło spędzamy ten czas, idąc do kawiarni lub na zakupy do galerii. To jest czas, w którym nikt nam nie przeszkadza. To jest czas dla niej. To właśnie ten czas, kiedy możecie porozmawiać o jej przyjaciołach, o pasjach, planach, uczuciach, miłości, chłopakach. My robimy to za rzadko, ale staramy się raz na pół roku każdemu dziecku zorganizować takie wyjście. TIP 1 Przytulaj swoją córkę i mów, że ją kochasz.

Chcesz przeczytać do końca?

Ten i setki innych artykułów są dostępne w ramach prenumeraty.
Zdobądź dostęp do wszystkich treści, stań się częścią społeczności.

Zyskaj dostęp online do wszystkich artykułów, które ukazały się na łamach Magazynu Kreda

Dostęp online do wszystkich artykułów oraz 4 kolejne wydania kwartalnika KREDA w wersji drukowanej prosto do twojego domu. Zamawiając prenumeratę stajesz się członkiem klubu KREDA. Sprawdź korzyści i dołącz już teraz.

0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze

KREDA SKLEP

Newsletter #kredateam

Zapisz się na nasz newsletter i odbierz prezent: pełne wydanie Kreda „Neurodydaktyka” w wersji PDF

Wpisz poniżej swoje dane, a my wyślemy prezent na Twoją skrzynkę e-mail.

Podanie powyższych informacji jest równoznaczne z zapisem na newsletter Kredy. Możesz wypisać się w dowolnym momencie.

Jeżeli po raz pierwszy rejestrujesz się w naszym systemie, potwierdź Twój adres e-mail. W tym celu kliknij potwierdzenie w wiadomości e-mail, którą do Ciebie wyślemy. W kolejnej wiadomości otrzymasz prezent. Jeżeli wiadomość nie dotarła do Twojej skrzynki, sprawdź folder spam lub inne foldery: oferty, powiadomienia, itp.