Kategoria artykułów:

CZYM JEST KATECHEZA DOBREGO PASTERZA?

Dziecko ma w sobie ogromną otwartość na sprawy Boże i duchowe. Okres szczególnej wrażliwości na budowanie relacji z Bogiem rozpoczyna się już w wieku ok. 2-3 lat. Zadaniem nas, dorosłych jest odpowiedzieć na tę dziecięcą potrzebę.

Pozwólcie dzieciom przychodzić do mnie, nie zabraniajcie im, bo do takich należy królestwo Boże. (Mk 10, 14)

Co takiego wyjątkowego jest w dziecku, że Jezus posłużył się przykładem tych najmniejszych, aby porównać do nich królestwo Boże? Czemu i kiedy my, dorośli to coś utraciliśmy?

Obserwując dzieci podczas modlitwy, słuchania Ewangelii oraz katechezy, jestem pełna wzruszenia i zadziwienia, patrząc na ich prostotę, ufność, wiarę i nieskomplikowanie. Nie wiem, czy to właśnie te cechy dziecka miał na myśli Jezus, podając je za przykład. Jestem jednak pewna, że im więcej tej prostoty i ufności w nas, tym lepiej.

Jako rodzice i katecheci jesteśmy wezwani do przekazywania wiary dzieciom. Na pierwszym miejscu jest to rola rodziców – ich przykład, zaangażowanie, wyznawane wartości i życie w zgodzie z nimi. Właściwie rodzina, która żyje wiarą, wystarcza.

Z pomocą przychodzi też katecheza. Katecheza, która prowadzi do Boga i przekazuje orędzie Jego miłości, a więc kerygmatyczna. Do takiego podejścia zaprasza nas Katecheza Dobrego Pasterza. Jej głównym celem jest nastawienie na budowanie osobistej relacji pomiędzy dzieckiem a Bogiem. Tworzenie klimatu modlitwy, zadziwienia Jego miłością poprzez poznawanie fragmentów Ewangelii, medytację, a wszystko to przystosowane do wieku dziecka, nawet trzyletniego.

Krótka historia

Program KDP został stworzony w Rzymie w latach 50. XX wieku przez Giannę Gobbi i Sofię Cavaletti. Założenia pracy metodycznej opierają się na zasadach opracowanych przez Marię Montessori. Istotna jest tu zatem obserwacja dziecka, umożliwienie mu samodzielnej pracy w otoczeniu odpowiednio przygotowanym przez nauczyciela przewodnika, a także zwrócenie uwagi na to, że dziecko uczy się według indywidualnego planu rozwojowego. Pierwsze kroki w KDP opracowała sama Maria Montessori, przygotowując m.in. materiał prezentujący dzieciom ołtarz z paramentami liturgicznymi.

Sofia Cavaletti (biblistka, znawczyni judaizmu) wraz z Gianną Gobbi (doświadczoną nauczycielką, która pracowała u boku M. Montessori) stworzyły idealny duet do opracowania katechezy dla dzieci. Przez lata obserwowały maluchy z różnych krajów i kultur, badając duchowość dziecka i starając się znaleźć odpowiedź na pytanie, jak prowadzić formację religijną najmłodszych. Obie uważały, że kluczem jest tu odnalezienie tego, czego dzieci aktualnie potrzebują w ich rozwoju duchowym, a nie podawanie im tego, co zdaniem dorosłych będzie dla nich dobre.

Chcesz przeczytać do końca?

Ten i setki innych artykułów są dostępne w ramach prenumeraty.
Zdobądź dostęp do wszystkich treści, stań się częścią społeczności.

Zyskaj dostęp online do wszystkich artykułów, które ukazały się na łamach Magazynu Kreda

Dostęp online do wszystkich artykułów oraz 4 kolejne wydania kwartalnika KREDA w wersji drukowanej prosto do twojego domu. Zamawiając prenumeratę stajesz się członkiem klubu KREDA. Sprawdź korzyści i dołącz już teraz.

0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze

KREDA SKLEP

Newsletter #kredateam

Zapisz się na nasz newsletter i odbierz prezent: pełne wydanie Kreda „Neurodydaktyka” w wersji PDF

Wpisz poniżej swoje dane, a my wyślemy prezent na Twoją skrzynkę e-mail.

Podanie powyższych informacji jest równoznaczne z zapisem na newsletter Kredy. Możesz wypisać się w dowolnym momencie.

Jeżeli po raz pierwszy rejestrujesz się w naszym systemie, potwierdź Twój adres e-mail. W tym celu kliknij potwierdzenie w wiadomości e-mail, którą do Ciebie wyślemy. W kolejnej wiadomości otrzymasz prezent. Jeżeli wiadomość nie dotarła do Twojej skrzynki, sprawdź folder spam lub inne foldery: oferty, powiadomienia, itp.