Kategoria artykułów:

CHODŹ, POKAŻĘ CI ŚWIAT

Dzieci nie trzeba uczyć przyrody, trzeba je tylko do niej podprowadzić, ponieważ przyroda sama uczy o sobie. Nauczyciel to po prostu dobry przewodnik.

Gdy byłam małą dziewczynką, mój tata niewiele mi opowiadał o świecie. Był za to przewodnikiem, który uważnie słuchał i patrzył, wiedział dokąd pójść o jakiej porze roku, aby doświadczyć niepowtarzalnych mgnień chwili. Opowieść niesie ze sobą ogromne bogactwo, wielowarstwowe doświadczenie, jednak gdy z różnych powodów jej brak, można ją zastąpić cierpliwym przebywaniem w tym, co daje nam otoczenie.

Tak poznawałam geografię własnego miejsca, domu, ogrodu, ulicy, gór, a potem odległych krajobrazów. Tak chłonęłam przyrodę, nasycając się nią poprzez przebywanie na łonie natury. Nie łączyłam tego, co na zewnątrz, z tym, co nauczyciele układali w programy, spiralnie złożone, przemyślane lekcje wkładając w schematy i porządkując w tabelach. Choć te zabiegi również są ważne, jednak w oderwaniu od doświadczenia, zauważenia procesu nie służą dzieciom. Geografia, przyroda działy się dla mnie na zewnątrz, kształtując delikatną strunę wewnątrz mojego umysłu. Miałam to szczęście.

W późniejszym czasie nadeszła potrzeba tłumaczenia zjawisk, wnioskowania, nazywania. To działo się już na studiach. Gdzie wszystko zaczęło mi się łączyć.

Chciałam być nauczycielem. Nauczycielem oddającym to, co czułam i czego doświadczyłam w kontakcie z przyrodą, a  w efekcie przekazującym to, co studiowałam.

Chcesz przeczytać do końca?

Ten i setki innych artykułów są dostępne w ramach prenumeraty.
Zdobądź dostęp do wszystkich treści, stań się częścią społeczności.

Zyskaj dostęp online do wszystkich artykułów, które ukazały się na łamach Magazynu Kreda

Dostęp online do wszystkich artykułów oraz 4 kolejne wydania kwartalnika KREDA w wersji drukowanej prosto do twojego domu. Zamawiając prenumeratę stajesz się członkiem klubu KREDA. Sprawdź korzyści i dołącz już teraz.

0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze

KREDA SKLEP

Newsletter #kredateam

Zapisz się na nasz newsletter i odbierz prezent: pełne wydanie Kreda „Neurodydaktyka” w wersji PDF

Wpisz poniżej swoje dane, a my wyślemy prezent na Twoją skrzynkę e-mail.

Podanie powyższych informacji jest równoznaczne z zapisem na newsletter Kredy. Możesz wypisać się w dowolnym momencie.

Jeżeli po raz pierwszy rejestrujesz się w naszym systemie, potwierdź Twój adres e-mail. W tym celu kliknij potwierdzenie w wiadomości e-mail, którą do Ciebie wyślemy. W kolejnej wiadomości otrzymasz prezent. Jeżeli wiadomość nie dotarła do Twojej skrzynki, sprawdź folder spam lub inne foldery: oferty, powiadomienia, itp.