Kategoria artykułów:

NAUKA PROGRAMOWANIA DLA DZIECI. PO CO, JAK, KIEDY?

Współczesny świat komputerów stwarza niewyobrażalne możliwości, które jeszcze kilkanaście lat temu pozostawały w sferze science fiction.

Jako informatyka fascynuje mnie to. Jednocześnie, jako ojca czwórki dzieci, niepokoi mnie powszechny dostęp do nowoczesnych urządzeń oraz urabianie dzieci na biernych konsumentów. Zacząłem się zastanawiać, czy atrakcyjne, a zarazem twórcze spędzanie czasu przed ekranem przez dzieci w ogóle jest możliwe.

Tak jak dla niejednego lekarza fascynacja medycyną zaczęła się od lekcji biologii, tak dla wielu pasjonatów informatyki początkiem będzie programowanie, które jest bramą do odkrycia bogactwa różnorodności w świecie komputerów.

Nauka programowania okazała się rozwiązaniem. Zamiast urabiania umożliwia ona kształtowanie dzieci, stając się narzędziem wspomagającym proces kształcenia także tych osób, które w przyszłości nie będą pracowały w branży informatycznej.

Wielu osobom programowanie może wydawać się zajęciem ściśle technicznym, wykonywanym przez zamkniętych w sobie, aspołecznych dziwaków. Tymczasem można je śmiało uznać za sztukę. Podobnie jak malowanie wymaga krytycznego i kreatywnego myślenia, nieszablonowego spojrzenia na to, co znane, przełamywania schematów. Pytania, przed jakimi stają uczniowie, tworząc program komputerowy, to pytania, na które będą musieli wielokrotnie odpowiadać w życiu. Jak rozłożę ten problem na części? Czy zauważam strukturę? Jakie informacje są pomocne, a które niezbędne? Opanowanie języka programowania może być równie ekscytujące jak nauka hiszpańskiego czy gry na gitarze. W każdym z tych przypadków poznanie reguł i technik nie jest celem samym w sobie, a jedynie środkiem.

Po co nauka programowania?

Znany wizjoner, ojciec współczesnego smartfona, amerykański przedsiębiorca Steve Jobs stwierdził w jednym z wywiadów, że każdy człowiek powinien uczyć się programować, ponieważ w ten sposób uczy się myśleć. Już ten powód mógłby wystarczyć, aby poważnie zainteresować się programowaniem. Co jednak kryje się pod hasłem nauki myślenia?

Krytyczne myślenie

Jedną z ważnych umiejętności człowieka myślącego jest krytyczne podejście do napotykanych sytuacji. Krytyczne, czyli oparte na wybranych kryteriach, wymagające przeanalizowania problemów oraz rozważenia różnych wariantów rozwiązania, a także zrozumienia różnic między nimi. Na końcu zaś podjęcie decyzji na podstawie danych dostępnych w konkretnym momencie, często ze świadomością, że pełna ocena nie jest możliwa (podejmowanie decyzji w warunkach niepewności). Krytyczne myślenie wymaga umiejętności obserwacji, refleksji, rozumowania oraz komunikacji, zdefiniowania problemu i celu, a także rozważenia skutków oraz umiejętności korekty decyzji. Programując, dzieci rozwijają wspomniane powyżej elementy krytycznego myślenia automatycznie: muszą zrozumieć problem, zanim przystąpią do jego rozwiązywania (analiza); szybko zauważają, że nie da się zrobić wszystkiego (wybór rozwiązania); chętnie dzielą się swoim rozwiązaniem z innymi i wzajemnie się inspirują (komunikacja).

Cierpliwość i kreatywność

Chcesz przeczytać do końca?

Ten i setki innych artykułów są dostępne w ramach prenumeraty.
Zdobądź dostęp do wszystkich treści, stań się częścią społeczności.

Zyskaj dostęp online do wszystkich artykułów, które ukazały się na łamach Magazynu Kreda

Dostęp online do wszystkich artykułów oraz 4 kolejne wydania kwartalnika KREDA w wersji drukowanej prosto do twojego domu. Zamawiając prenumeratę stajesz się członkiem klubu KREDA. Sprawdź korzyści i dołącz już teraz.

Udostępnij artykuł:
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze

KREDA SKLEP

Newsletter #kredateam

Zapisz się na nasz newsletter i odbierz prezent: pełne wydanie Kreda „Neurodydaktyka” w wersji PDF

Wpisz poniżej swoje dane, a my wyślemy prezent na Twoją skrzynkę e-mail.

Podanie powyższych informacji jest równoznaczne z zapisem na newsletter Kredy. Możesz wypisać się w dowolnym momencie.

Jeżeli po raz pierwszy rejestrujesz się w naszym systemie, potwierdź Twój adres e-mail. W tym celu kliknij potwierdzenie w wiadomości e-mail, którą do Ciebie wyślemy. W kolejnej wiadomości otrzymasz prezent. Jeżeli wiadomość nie dotarła do Twojej skrzynki, sprawdź folder spam lub inne foldery: oferty, powiadomienia, itp.