Kategoria artykułów:

PSZCZOŁY W MIEŚCIE

Od kilku lat dużo mówi się o tym, że pszczoły są zagrożone i że trudno stwierdzić, co jest tego główną przyczyną. Jednym z pomysłów na ich ratowanie jest zakładanie miejskich pasiek. Dlaczego?

Przestrzeń miejska, ze względu na dużą różnorodność zieleni: drzew (klonów, akacji, lip) oraz wielu gatunków kwiatów, jest bardzo zasobna w pokarm dla pszczół – zarówno w bogaty w białko pyłek, jak i nektar.

Choć miasto, na pierwszy rzut oka, nie wydaje się w niczym podobne do cichego, sielskiego krajobrazu wsi, okazuje się, że pod wieloma względami jest bezpiecznym azylem dla owadów. Po pierwsze, nie stosuje się tu pestycydów, które są uważane za jeden z istotnych czynników osłabienia kondycji pszczół. Po drugie, przestrzeń miejska, ze względu na dużą różnorodność zieleni: drzew (klonów, akacji, lip) oraz wielu gatunków kwiatów, jest bardzo zasobna w pokarm dla pszczół – zarówno w bogaty w białko pyłek, jak i nektar. Jednocześnie, na terenach wiejskich coraz większa jednorodność upraw jest powodem częstego niedożywienia owadów i kolejnym czynnikiem przyczyniającym się do pogorszenia sytuacji zapylaczy. Miejski pszczelarz – dzięki bliskości pasieki – ma też możliwość lepszej obserwacji i szybszego reagowania na wszelkie zagrożenia (zarówno na te od dawna znane, np. szkodniki, rabunki czy niekorzystne warunki pogodowe, jak i na te, które ostatnio występują częściej i są coraz groźniejsze, czyli różnego rodzaju pasożyty i choroby).

Jak założyć miejską pasiekę?

Zasadniczo nie różni się to niczym od zakładania pasieki na terenach wiejskich, bo pierwszym warunkiem jest zdobycie wiedzy na temat pszczół i sposobu obchodzenia się z nimi. Możemy to zrobić, studiując naukowe i praktyczne podręczniki, ale warto też odbyć kurs, podczas którego nie tylko zdobędziemy wiedzę teoretyczną, lecz także mamy szansę zadawać pytania, zdobyć umiejętności praktyczne i prowadzić obserwację pszczół pod okiem fachowca. Najbardziej klasycznym sposobem zdobywania wiedzy pszczelarskiej jest terminowanie u doświadczonego pszczelarza. Pomagając mu w pracach w trakcie różnych pór roku, zdobędziemy potrzebną wiedzę i praktykę, a potem – gdy już założymy własną pasiekę – będziemy mogli korzystać z jego rad.

Chcesz przeczytać do końca?

Ten i setki innych artykułów są dostępne w ramach prenumeraty.
Zdobądź dostęp do wszystkich treści, stań się częścią społeczności.

Zyskaj dostęp online do wszystkich artykułów, które ukazały się na łamach Magazynu Kreda

Dostęp online do wszystkich artykułów oraz 4 kolejne wydania kwartalnika KREDA w wersji drukowanej prosto do twojego domu. Zamawiając prenumeratę stajesz się członkiem klubu KREDA. Sprawdź korzyści i dołącz już teraz.

Udostępnij artykuł:
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze

KREDA SKLEP

Newsletter #kredateam

Zapisz się na nasz newsletter i odbierz prezent: pełne wydanie Kreda „Neurodydaktyka” w wersji PDF

Wpisz poniżej swoje dane, a my wyślemy prezent na Twoją skrzynkę e-mail.

Podanie powyższych informacji jest równoznaczne z zapisem na newsletter Kredy. Możesz wypisać się w dowolnym momencie.

Jeżeli po raz pierwszy rejestrujesz się w naszym systemie, potwierdź Twój adres e-mail. W tym celu kliknij potwierdzenie w wiadomości e-mail, którą do Ciebie wyślemy. W kolejnej wiadomości otrzymasz prezent. Jeżeli wiadomość nie dotarła do Twojej skrzynki, sprawdź folder spam lub inne foldery: oferty, powiadomienia, itp.