Czym jest rekonstrukcja historyczna? To idea przedstawienia szerokiej publiczności konkretnie datowanych wydarzeń historycznych poprzez odtwarzanie wydarzeń, zjawisk, wyglądu przedmiotów, strojów i uzbrojenia. Istnieje tu ścisły związek teorii z praktyką, gdyż wszystko opiera się na fizycznym doświadczaniu i zdobywaniu wiedzy na podstawie rekonstrukcji, repliki oraz wykopalisk. Dlatego widowiska historyczne są pewnym zwieńczeniem pracy grup rekonstrukcyjnych, ale nie tylko – są także okazją do nawiązywania kontaktów, do wymiany doświadczeń oraz do dyskusji; bez względu na odległość geograficzną, różnice kulturowe czy językowe.
Zaczynałam jako nastolatka, a dziś ja i mój mąż, dowódca Chorągwi Mazowieckiej Księcia Siemowita, jesteśmy aktywnymi współorganizatorami Dni Historycznych związanych z obchodami bitwy pod Grunwaldem. Odbywają się one co roku na polach Stębarku i przyciągają tysiące turystów. Wiele razy uczestniczyłam w takich wydarzeniach m.in. we Włoszech, Danii, jak i w wielu miejscowościach w Polsce. Każdego roku zabieramy ze sobą także nasze dzieci, które czekają z niecierpliwością zwłaszcza na turnieje.
Rekonstrukcja historyczna jest w naszym kraju zjawiskiem dość młodym, które właśnie przeżywa swoje największe zmiany pokoleniowe. Kiedyś – organizowana przez grupki młodych ludzi, dziś – wypełnia się kolejnym pokoleniem dzieci oraz seniorów, którzy nabrali odwagi, by aktywnie uczestniczyć w projekcie ważnym dla swoich bliskich. Bractwa historyczne ustępują miejsca dobrze zorganizowanym rodzinom pasjonatów historii, którzy wspólnie chcą przekazywać tę miłość dalej.
Gdy ktoś mnie zapyta: „czym się zajmujesz podczas takiego projektu?”. Odpowiadam z szerokim uśmiechem: „czym tylko zechcę”. Uważam, że jest to hobby, jak żadne inne! Daje możliwość odnalezienia tego, w czym jest się dobrym i pozwala skoncentrować się na tym tak bardzo, jak tylko mamy na to ochotę. Mnie samą bractwo wyrwało z parkowej ławki w małym miasteczku z krzyżackim zamkiem. Wielu młodych łapie bakcyla poprzez treningi szermierki. To świetne miejsce dla młodzieży – przestrzeń, która w naturalny sposób wydobywa nasze cechy charakteru, jednocześnie stawiając wiele wyzwań i dając dużo możliwości. Gdy pozbawiamy się źródeł sztucznego światła, budzików, telefonów i zegarków – komunikacja staje się zupełnie innym doświadczeniem.