MÓJ PIERWSZY TURNIEJ SZACHOWY
Na mój pierwszy turniej szachowy wybrałem się do Gdyni z wielkimi aspiracjami i ambicjami – w końcu ogrywałem wszystkich kolegów i koleżanki na podwórku. Jednak jako debiutant pierwszą partię w turnieju przegrałem. To, że przegrałem drugą, trzecią i czwartą też pewnie nie jest jakimś wielkim zaskoczeniem. Ale to, że przegrałem piątą i szóstą z rozpędu, a siódmą i ósmą z rozpaczy – to już było dla mnie trudne. Bo ja, na moim pierwszym turnieju szachowym w życiu, zająłem ostatnie, ale… HONOROWE miejsce. Dlaczego honorowe? Bo była jeszcze dziewiąta, ostatnia partia i uzyskałem w niej remis. W jaki sposób? Wybłagałem, a właściwie to wypłakałem remis u mojego kolegi. I zakończyłem mój pierwszy turniej szachowy na ostatnim, ale honorowym miejscu, zdobywając pół z dziewięciu możliwych punktów.
W ten sposób szachy bardzo szybko nauczyły mnie radzenia sobie z porażkami. W końcu gdybym poddał się po tym pierwszym turnieju, to pewnie dziś nie opowiadałbym tej historii z perspektywy najbardziej medialnego popularyzatora królewskiej gry w Polsce. Od razu przypominają mi się słowa Jacka Walkiewicza, który często powtarza (za filozofią Huny), że w życiu nie ma porażek – w życiu są tylko lekcje.
CZEGO UCZĄ SZACHY?
Na początku nauki gry w szachy rozwijamy takie kompetencje, jak: logiczne myślenie, cierpliwość i koncentracja. Logiczne myślenie to zdolność gromadzenia i wykorzystywania informacji. To umiejętność rozumienia sensu wypowiedzi, a także logicznego wnioskowania, zwanego wnioskowaniem dedukcyjnym. Z kolei jedna z definicji cierpliwości mówi, że jest to „wytrwałość w zachowaniu spokoju”. Jest pewnym stanem mentalno-emocjonalnym, który pozwala panować nad emocjami. Wreszcie koncentracja to zdolność skupienia uwagi (na określonym celu, wydarzeniu czy sytuacji) i utrzymywania jej w czasie.
JAK SZACHY WPŁYWAJĄ NA ROZWÓJ KOMPETENCJI MIĘKKICH?
W kolejnym etapie nauki nabywane są nowe kompetencje miękkie, wśród których można wyróżnić: wielozadaniowość, determinację, pewność siebie. Wielozadaniowość to predyspozycja do wykonywania kilku zadań w tym samym czasie, przy zachowaniu odpowiedniego poziomu wykonywania każdego z nich. Determinacja to postawa polegająca na niezłomnym dążeniu do celu – mimo wszelkich trudności. Pewność siebie to stan umysłu, który wynika z poczucia własnej wartości, akceptacji i wiary we własne możliwości.