Kategoria artykułów:

MATCZYNE WYRZUTY SUMIENIA

Wszystkie ich doświadczamy. Czy da się od nich uwolnić?

Życie w klatce wyrzutów sumienia

W styczniu 2020 r. wyjechałam do USA na dwanaście dni. Sama. W domu został mój mąż (który miał w tym czasie przerwę w pracy) oraz trójka dzieci (wiek: 6,5 roku, 4,5 oraz 2,5). Poleciałam na konferencję dotyczącą marketingu, dołączając do tego kilka dni w Nowym Jorku na odpoczynek i zwiedzanie.

Pamiętam też takie chwile kilka lat temu, kiedy wychodziłam z domu na spotkanie z przyjaciółką, żegnana płaczem dzieci. Podczas jednej z takich sytuacji zamknęłam za sobą drzwi, a po moich policzkach popłynęły łzy. Przymknęłam oczy, oparłam się plecami o drzwi i zastanawiałam się, czy w ogóle gdziekolwiek iść.

Czy mogę? Czy powinnam, kiedy one tak za mną płaczą? Jak mam się w ogóle cieszyć tym wyjściem, kiedy moje serce jest rozdarte ich smutkiem?

Między jednym a drugim wydarzeniem minęły mniej więcej 3 lata. Jak to się stało, że zmieniło się tak wiele? Kobiety, zwłaszcza matki, doświadczają wyrzutów sumienia w różnych sytuacjach. Słyszałam od nich między innymi takie przykłady:

  • kiedy idę do pracy – bo nie jestem w domu,
  • kiedy jestem w domu – bo nie chodzę do pracy i przez to mamy kłopoty finansowe,
  • kiedy nie wiem, jak znaleźć czas dla każdego z dzieci osobno,
  • kiedy poświęcam czas na swoje sprawy – bo mam mniej czasu dla rodziny,
  • kiedy jest bałagan w domu – bo co ze mnie za matka, która nie umie utrzymać porządku…


To jak życie w bezustannych wyrzutach sumienia! Cokolwiek zrobię, jakąkolwiek decyzję podejmę, gdziekolwiek się ruszę – i tak czuję, że zrobiłam coś nie- właściwie.

Mam jednak dobrą wiadomość: wcale tak nie musi być. Jest wyjście z tej sytuacji. Chcę dać konkretne, realne rozwiązania, nie tylko słowa pocieszenia i wsparcia. Pocieszenie działa na chwilę. Rozwiązanie, wprowadzone w życie, może zmienić codzienność na zawsze. Ten artykuł będzie jednak wierzchołkiem góry lodowej. Temat wyrzutów sumienia dotyczy tak wielu aspektów naszego funkcjonowania, że przygotowałam na ten temat cały e-book! Dziś dam jedną, konkretną strategię, od której możesz zacząć swoją przygodę z wyzbywaniem się tych elementów wyrzutów sumienia, które są dla ciebie niszczące.

Iluzja życia bez problemów

Leżałam z otwartymi oczami w łóżku, obok dwójki naszych dzieci, i płakałam bezgłośnie.

Zasypianie trwało już prawie półtorej godziny. Noszenie, przytulanie, chichoty, wdrapywanie się na mnie, pytania, które nie mogły poczekać na inny moment w ciągu dnia… Myślami biegłam w stronę prania, które miałam jeszcze poskładać, i niedokończonej pracy przy komputerze. A co z czasem dla męża, na który czekam jak na łyk wody na pustyni?

Przeciągające się zasypianie obróciło wszystkie plany w pył. Czułam się jak w klatce, leżąc obok nich i marząc tylko o tym, abym w końcu mogła wstać. Po głowie kołatały mi myśli: „Gdyby tylko one szybciej zasnęły, mogłabym zrobić wszystko to, co trzeba zrobić… To niesprawiedliwe! Jednego wieczoru nie mogę przeżyć tak, jak bym chciała?!”.

Nagle w mojej głowie pojawiła się zupełnie nowa myśl. Czy naprawdę ich zaśnięcie sprawi, że wszystko będzie cudownie, wszystkie problemy się rozwiążą, a ja będę szczęśliwa? Czy naprawdę to, że będę mogła w końcu wstać z łóżka, okaże się magicznym rozwiązaniem na wszystko? Przecież jak już wstanę, zaraz pojawią się nowe frustracje – przeciwności w pracy czy wcześniej niezauważony bałagan, który trzeba sprzątnąć…

Zaczęłam się nad tym zastanawiać. Jak często ja lub ludzie wokół mnie myślą:

Chcesz przeczytać do końca?

Ten i setki innych artykułów są dostępne w ramach prenumeraty.
Zdobądź dostęp do wszystkich treści, stań się częścią społeczności.

Zyskaj dostęp online do wszystkich artykułów, które ukazały się na łamach Magazynu Kreda

Dostęp online do wszystkich artykułów oraz 4 kolejne wydania kwartalnika KREDA w wersji drukowanej prosto do twojego domu. Zamawiając prenumeratę stajesz się członkiem klubu KREDA. Sprawdź korzyści i dołącz już teraz.

0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze

KREDA SKLEP

Newsletter #kredateam

Zapisz się na nasz newsletter i odbierz prezent: pełne wydanie Kreda „Neurodydaktyka” w wersji PDF

Wpisz poniżej swoje dane, a my wyślemy prezent na Twoją skrzynkę e-mail.

Podanie powyższych informacji jest równoznaczne z zapisem na newsletter Kredy. Możesz wypisać się w dowolnym momencie.

Jeżeli po raz pierwszy rejestrujesz się w naszym systemie, potwierdź Twój adres e-mail. W tym celu kliknij potwierdzenie w wiadomości e-mail, którą do Ciebie wyślemy. W kolejnej wiadomości otrzymasz prezent. Jeżeli wiadomość nie dotarła do Twojej skrzynki, sprawdź folder spam lub inne foldery: oferty, powiadomienia, itp.