Kategoria artykułów:

PRACA Z TEKSTEM W PIĘCIU KROKACH

Jak szybko pracować z tekstem? Nie chodzi tu o dzieło literackie: wiersz, opowiadanie, powieść. Raczej o popularnonaukowy artykuł, a nawet książkę, gdyż przy odpowiednim treningu, można w ten sposób opracować 200-stronicową pozycję w około 2 godziny.

PO PIERWSZE: PRZEJRZEĆ

Bierzemy udział w różnych spotkaniach. Najczęściej mijamy się na ulicy, w windzie, tramwaju, w parku. Jeśli znamy trochę spotkane osoby, wymieniamy zdania, choć tematy naszych „rozmów” nie wychodzą poza pogodę czy wydarzenia sportowe.

Poważniejsze treści wymagają już większej znajomości interlokutora. Ale nawet wtedy rozmowa może pozostać na poziomie wypowiedzenia swojego zdania na jakiś temat, co w żaden sposób nas nie zmieni, nie wpłynie na nasze lub czyjeś życie. Czasem jednak idziemy do kogoś, by zadać nurtujące nas pytania. Wiemy lub przynajmniej spodziewamy się, że możemy u tej osoby uzyskać odpowiedź. Jeżeli pójdziemy, nie przemyślawszy, o co chcemy zapytać – stracimy czas.

Podobnie jest z tekstem. Warto go najpierw szybko przeglądnąć, dwa razy. Przeczytać spis treści, wytłuszczone śródtytuły, obejrzeć obrazki, zdjęcia, zwrócić uwagę na podpisy pod nimi. Może w tekście są wyróżnione ważne informacje… Dzięki takiemu szybkiemu zeskanowaniu (na jednej stronie nie powinniśmy zatrzymać się dłużej niż 5–10 sekund) wyrabiamy sobie zdanie, czego możemy się po tekście spodziewać, a to prowadzi nas do kolejnego kroku...

PO DRUGIE: PYTANIA

Kto zadaje najwięcej pytań? Oczywiście kilkuletnie dzieci, one najbardziej są ciekawe świata, a dzięki pytaniom, które często doprowadzają rodziców do… (to już zależy od cierpliwości rodziców, dokąd zostaną doprowadzeni), poznają świat i uczą się w tempie później już niespotykanym.

U większości z nas ta ciekawość zostaje stłumiona. Czasem boimy się zadawać pytania, by nie wyjść na ignorantów lub nieudaczników, a czasem po prostu żadne nie przychodzi nam do głowy.

Chcesz przeczytać do końca?

Ten i setki innych artykułów są dostępne w ramach prenumeraty.
Zdobądź dostęp do wszystkich treści, stań się częścią społeczności.

Zyskaj dostęp online do wszystkich artykułów, które ukazały się na łamach Magazynu Kreda

Dostęp online do wszystkich artykułów oraz 4 kolejne wydania kwartalnika KREDA w wersji drukowanej prosto do twojego domu. Zamawiając prenumeratę stajesz się członkiem klubu KREDA. Sprawdź korzyści i dołącz już teraz.

0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze

KREDA SKLEP