Kategoria artykułów:

PRZEPIS NA HERBATKĘ POETYCKĄ

Jak z czytania książek uczynić prawdziwą sztukę, która zapadnie w pamięć i przemieni serca członków rodziny. Zarówno małych, jak i dużych.

Sięgam po dzbanek na herbatę – ten w różyczki, ze złoconym brzegiem. Wyciągam filiżanki od kompletu, talerzyki i łyżeczki, wszystko stawiam na stole nakrytym lnianym obrusem z koronkowym wykończeniem. Przy każdym talerzyku składam granatową serwetkę. Stół zdobią świeczki, kwiaty w wazoniku oraz drewniane koniki i ptaszki. Cynamonowe bułeczki już się upiekły, właśnie stygną na tacy. Dzieci kończą kroić owoce i układać na kobaltowo-białych talerzach. Zalewam herbatę – jej zapach jest bardzo przyjemny. Najmłodsi nasypują jeszcze orzechy i bakalie do maleńkich miseczek. No, chyba możemy już zaczynać?

Dzieci zasiadają podekscytowane na swoich miejscach. Powoli nalewam im herbatę, częstują się smakołykami, zapada cisza, a ja… Otwieram tomik poezji i zaczynam czytać… Rozpoczynamy znanymi nam dobrze wierszami Brzechwy oraz Tuwima, śmiejemy się przy zabawnych fragmentach, próbujemy razem recytować Na straganieLokomotywę. Dzieci nadal zajęte są jedzeniem, więc otwieram Krasickiego, Mickiewicza, Słowackiego... Nie wszystko rozumieją. Nie muszą. Czasami pytają o jakieś słowo. Wtedy chętnie im wyjaśniam. Jednak nie interpretuję, nie tłumaczę. Po prostu czytam i otaczam ich dobrą literaturą oraz pięknym językiem. Czytam dalej, wybierając wiersze i autorów, których naprawdę lubię. Jest więc Twardowski, Rilke, Emily Dickinson, Kawafis i Brandstaetter. Czy to przypadkiem nie za trudna poezja dla pięciolatka? Ja przecież tylko otaczam go słowami!

Umiejętności pisania i pięknego wysławiania się nabywamy, wzrastając w świadomym językowo środowisku, otoczeni dobrej jakości literaturą piękną. Wspólne czytanie książek na głos to ogromna wartość. Jednym z najpiękniejszych źródeł bogactwa językowego jest poezja. Niestety wielu osobom czytanie wierszy nie kojarzy się dobrze, nasuwa niemiłe szkolne wspomnienia. Tymczasem wspólne poznawanie poezji ma ogromny potencjał, potrafi wywołać różne nastroje i uczucia, być pretekstem do rozmowy…

Pytanie tylko, po co całe to zamieszanie z herbatką, obrusem, konikami i ciasteczkami. Nie można tak po prostu usiąść i poczytać? Tworząc wyjątkową atmosferę, tworzymy wyjątkowe wspomnienia. Zapraszając do wspólnego czytania wierszy w szczególnych okolicznościach, utrwalamy w dzieciach pozytywne skojarzenia, dzięki którym będą chętnie sięgać po literaturę piękną, a więc nieustannie wzbogacać zasób swojego słownictwa. Będą pięknie pisać i pięknie mówić oraz rozwijać wyobraźnię.

Chcesz przeczytać do końca?

Ten i setki innych artykułów są dostępne w ramach prenumeraty.
Zdobądź dostęp do wszystkich treści, stań się częścią społeczności.

Zyskaj dostęp online do wszystkich artykułów, które ukazały się na łamach Magazynu Kreda

Dostęp online do wszystkich artykułów oraz 4 kolejne wydania kwartalnika KREDA w wersji drukowanej prosto do twojego domu. Zamawiając prenumeratę stajesz się członkiem klubu KREDA. Sprawdź korzyści i dołącz już teraz.

0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze

KREDA SKLEP

Newsletter #kredateam

Zapisz się na nasz newsletter i odbierz prezent: pełne wydanie Kreda „Neurodydaktyka” w wersji PDF

Wpisz poniżej swoje dane, a my wyślemy prezent na Twoją skrzynkę e-mail.

Podanie powyższych informacji jest równoznaczne z zapisem na newsletter Kredy. Możesz wypisać się w dowolnym momencie.

Jeżeli po raz pierwszy rejestrujesz się w naszym systemie, potwierdź Twój adres e-mail. W tym celu kliknij potwierdzenie w wiadomości e-mail, którą do Ciebie wyślemy. W kolejnej wiadomości otrzymasz prezent. Jeżeli wiadomość nie dotarła do Twojej skrzynki, sprawdź folder spam lub inne foldery: oferty, powiadomienia, itp.