Kategoria artykułów:

ZIEMIA, WODA I OGIEŃ

Nie wierzę w skomplikowane i złożone regulaminy. Ani w szczegółowe, precyzyjne plany dnia. Ani w zabawki i sprzęty, których strach używać, bo za drogie. Nie rozumiem idei filcowych kanapek i plastikowych siekierek.

Wierzę za to w wolność i prostotę, w samodzielność i autentyczność. Obserwuję dzieci, własne i cudze, jak rozkwitają w najzwyklejszych okolicznościach, jeśli czują zaufanie dorosłych i wiedzą, że coś od nich naprawdę zależy. Idealne warunki do budowania autentycznego poczucia sprawczości panują w dziczy, nawet takiej pobliskiej. Takiej dziczy wolnej od zbędnych udogodnień, byle był pieniek do siedzenia, miejsce na ognisko i jakiś ciek wodny w pobliżu. Świat w stanie czystym, tabula rasa , okoliczności doskonale sprzyjające absolutnie każdej zabawie i pracy. Żadnych zabawek, tylko liście, kije, błoto i kamienie. Wyjątek robimy dla narzędzi, ale prawdziwych, nie oszukanych. Prawdziwe, metalowe, ostre noże i siekiery. Są naprawdę potrzebne, służą do przygotowania drewna na ognisko, pokrojenia produktów, przecięcia na pół kiełbaski i batonika (żeby podzielić się z kolegą).

Szczęście na twarzy kilkulatka, który właśnie po raz pierwszy w życiu przerąbał patyk (spakuje go do torby i zabierze do domu, to jest aż tak ważne). Głęboka satysfakcja po samodzielnym rozpaleniu ogniska. Wejście po ciemku do lasu i udawanie wilków. Staranne omijanie chronionych roślin, ostrożne chwytanie gałęzi, żeby nie połamać – bo nie hodujemy troglodytów, tylko wychowujemy ludzi zaprzyjaźnionych ze światem.

Chcesz przeczytać do końca?

Ten i setki innych artykułów są dostępne w ramach prenumeraty.
Zdobądź dostęp do wszystkich treści, stań się częścią społeczności.

Zyskaj dostęp online do wszystkich artykułów, które ukazały się na łamach Magazynu Kreda

Dostęp online do wszystkich artykułów oraz 4 kolejne wydania kwartalnika KREDA w wersji drukowanej prosto do twojego domu. Zamawiając prenumeratę stajesz się członkiem klubu KREDA. Sprawdź korzyści i dołącz już teraz.

Udostępnij artykuł:
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze

KREDA SKLEP

Newsletter #kredateam

Zapisz się na nasz newsletter i odbierz prezent: pełne wydanie Kreda „Neurodydaktyka” w wersji PDF

Wpisz poniżej swoje dane, a my wyślemy prezent na Twoją skrzynkę e-mail.

Podanie powyższych informacji jest równoznaczne z zapisem na newsletter Kredy. Możesz wypisać się w dowolnym momencie.

Jeżeli po raz pierwszy rejestrujesz się w naszym systemie, potwierdź Twój adres e-mail. W tym celu kliknij potwierdzenie w wiadomości e-mail, którą do Ciebie wyślemy. W kolejnej wiadomości otrzymasz prezent. Jeżeli wiadomość nie dotarła do Twojej skrzynki, sprawdź folder spam lub inne foldery: oferty, powiadomienia, itp.