Kategoria artykułów:

O TYM, JAK NA NOWO POLUBIŁEM SIĘ UCZYĆ

Tekst ten jest początkiem cyklu artykułów, w którym co miesiąc udamy się w podróż na najbardziej znane uniwersytety na   świecie, poznamy ciekawe, choć często bardzo mało popularne aplikacje, a kończyć naszą wędrówkę „po dobrej stronie Internetu” będziemy na wielu ciekawych portalach i, dziwnym trafem, nigdy nie będzie to Facebook.

Jeżeli kiedykolwiek pomyślałeś o rzuceniu podręcznikiem i poszukaniu innego sposobu na naukę, to dobrze trafiłeś. Weź podręcznik i śmiało! Rzuć nim. Nie będzie on już potrzebny. Do Internetu mamy dostęp w prawie każdym miejscu na Ziemi, a znajdziemy tam o niebo więcej informacji na dany temat niż zmieściłoby się w podręczniku, więc po co się do niego ograniczać? Choć mam dopiero 23 lata, ucząc się w Internecie, skończyłem tradycyjne liceum, a następnie 4 lata studiów. Chciałbym podzielić się tym, co przez te lata udało mi się odnaleźć i dzięki czemu ucząc się angielskiego, historii czy prawa, czerpię z tego samą frajdę.

Studiuj na: Harvardzie

Po dłuższym czasie nauki na Khan Academy potrzebowałem znaleźć coś nowego. Coś, co sprawi, że naukę polubię na nowo i zdobywanie wiedzy znów stanie się przyjemnością i – w pewnym sensie – odkrywaniem czegoś nowego, a nie tylko włączaniem komputera z poczuciem obowiązku „odbębnienia” kolejnych lekcji.

I tak zawędrowałem na portal edX, na którym swoje kursy oferują takie uczelnie, jak Massachusetts Institute of Technology, University of Oxford, The Hong Kong Polytechnic University czy wybrany przeze mnie Harvard. Prawda, że robi wrażenie? Na mnie zrobiło. Celowo napisałem kursy, ponieważ nie są to całe kierunki składające się z kilku przedmiotów. Większość znanych uczelni w Internecie oferuje kursy, które są niczym innym jak konkretnym przedmiotem, który zgłębia uczeń. Odpowiednikiem takiego kursu w trakcie moich studiów stacjonarnych byłaby na przykład statystyka opisowa.

Mój wybór padł na Harvard, ponieważ tematyka kursów na tej uczelni najbardziej mnie zainteresowała. Z ponad 100 zagadnień do wyboru ja wybrałem CitiesX. Kurs, który pozwala nam się dowiedzieć, jak, gdzie i dlaczego powstawały miasta oraz kto je zakładał. W dalszej części prowadzący skupia się na tym, jaką rolę odgrywają miasta w dzisiejszych czasach, aby następnie płynnie przejść do miast przyszłości, czyli rozważań na temat tego, jakie będą pełniły funkcje, jak będą wyglądały i jak poradzimy sobie z wyzwaniami, które na nas czekają.

Wybór samego kursu jest oczywiście zależny od zainteresowań potencjalnego słuchacza. Niezależnie jednak, który temat nas interesuje, musimy przejść przez proces rejestracji i korzystania z kursów. Jest to bardzo proste zadanie i wytłumaczę je na podstawie kursu CitiesX, w którym wziąłem udział. Warto także zaznaczyć, że kursy różnią się w zależności od uczelni, dlatego inne uczelnie będą omawiane w kolejnych numerach.

Chcesz przeczytać do końca?

Ten i setki innych artykułów są dostępne w ramach prenumeraty.
Zdobądź dostęp do wszystkich treści, stań się częścią społeczności.

Zyskaj dostęp online do wszystkich artykułów, które ukazały się na łamach Magazynu Kreda

Dostęp online do wszystkich artykułów oraz 4 kolejne wydania kwartalnika KREDA w wersji drukowanej prosto do twojego domu. Zamawiając prenumeratę stajesz się członkiem klubu KREDA. Sprawdź korzyści i dołącz już teraz.

0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze

KREDA SKLEP

Newsletter #kredateam

Zapisz się na nasz newsletter i odbierz prezent: pełne wydanie Kreda „Neurodydaktyka” w wersji PDF

Wpisz poniżej swoje dane, a my wyślemy prezent na Twoją skrzynkę e-mail.

Podanie powyższych informacji jest równoznaczne z zapisem na newsletter Kredy. Możesz wypisać się w dowolnym momencie.

Jeżeli po raz pierwszy rejestrujesz się w naszym systemie, potwierdź Twój adres e-mail. W tym celu kliknij potwierdzenie w wiadomości e-mail, którą do Ciebie wyślemy. W kolejnej wiadomości otrzymasz prezent. Jeżeli wiadomość nie dotarła do Twojej skrzynki, sprawdź folder spam lub inne foldery: oferty, powiadomienia, itp.