Jeżeli kiedykolwiek pomyślałeś o rzuceniu podręcznikiem i poszukaniu innego sposobu na naukę, to dobrze trafiłeś. Weź podręcznik i śmiało! Rzuć nim. Nie będzie on już potrzebny. Do Internetu mamy dostęp w prawie każdym miejscu na Ziemi, a znajdziemy tam o niebo więcej informacji na dany temat niż zmieściłoby się w podręczniku, więc po co się do niego ograniczać? Choć mam dopiero 23 lata, ucząc się w Internecie, skończyłem tradycyjne liceum, a następnie 4 lata studiów. Chciałbym podzielić się tym, co przez te lata udało mi się odnaleźć i dzięki czemu ucząc się angielskiego, historii czy prawa, czerpię z tego samą frajdę.
Studiuj na: Harvardzie
Po dłuższym czasie nauki na Khan Academy potrzebowałem znaleźć coś nowego. Coś, co sprawi, że naukę polubię na nowo i zdobywanie wiedzy znów stanie się przyjemnością i – w pewnym sensie – odkrywaniem czegoś nowego, a nie tylko włączaniem komputera z poczuciem obowiązku „odbębnienia” kolejnych lekcji.
I tak zawędrowałem na portal edX, na którym swoje kursy oferują takie uczelnie, jak Massachusetts Institute of Technology, University of Oxford, The Hong Kong Polytechnic University czy wybrany przeze mnie Harvard. Prawda, że robi wrażenie? Na mnie zrobiło. Celowo napisałem kursy, ponieważ nie są to całe kierunki składające się z kilku przedmiotów. Większość znanych uczelni w Internecie oferuje kursy, które są niczym innym jak konkretnym przedmiotem, który zgłębia uczeń. Odpowiednikiem takiego kursu w trakcie moich studiów stacjonarnych byłaby na przykład statystyka opisowa.

Mój wybór padł na Harvard, ponieważ tematyka kursów na tej uczelni najbardziej mnie zainteresowała. Z ponad 100 zagadnień do wyboru ja wybrałem CitiesX. Kurs, który pozwala nam się dowiedzieć, jak, gdzie i dlaczego powstawały miasta oraz kto je zakładał. W dalszej części prowadzący skupia się na tym, jaką rolę odgrywają miasta w dzisiejszych czasach, aby następnie płynnie przejść do miast przyszłości, czyli rozważań na temat tego, jakie będą pełniły funkcje, jak będą wyglądały i jak poradzimy sobie z wyzwaniami, które na nas czekają.
Wybór samego kursu jest oczywiście zależny od zainteresowań potencjalnego słuchacza. Niezależnie jednak, który temat nas interesuje, musimy przejść przez proces rejestracji i korzystania z kursów. Jest to bardzo proste zadanie i wytłumaczę je na podstawie kursu CitiesX, w którym wziąłem udział. Warto także zaznaczyć, że kursy różnią się w zależności od uczelni, dlatego inne uczelnie będą omawiane w kolejnych numerach.