Kategoria artykułów:

O PSYCHOLOGII W EDUKACJI I EDUKACJI W PSYCHOLOGII

Psychologia jest nierozerwalnie związana z edukacją. Związki te są dwustronne. Z jednej strony psychologia zajmuje się różnymi elementami edukacji, a z drugiej uczenie się jest bardziej lub mniej podstawowym elementem teorii psychologicznych.

Dla naszych rozważań na łamach KREDY najważniejsze wydają się dwa pytania, kluczowe dla projektowania i realizacji nowoczesnej oraz skutecznej edukacji. Po pierwsze, jakie warunki psychologiczne muszą być spełnione, aby człowiek w dowolnym momencie życia mógł się skutecznie i z satysfakcją uczyć? Po drugie, jakie znaczenie psychologiczne dla człowieka może mieć edukacja?

Jeżeli przyjmiemy, że edukacja jest elementem rozwoju, więc wynika z naturalnych potrzeb człowieka, to warto ją umiejscowić w ich strukturze. Wydaje się oczywiste, że trudno jest podejmować wysiłek edukacyjny komuś, kto jest głodny czy nie ma gdzie spać. Intuicyjnie zrozumiałe jest, że do edukacji trzeba dojrzeć, więc dziecko musi osiągnąć pewien poziom rozwoju, niezbędny do nabywania wiedzy w procesie edukacji. Natomiast mniej oczywiste jest umiejscowienie edukacji w strukturze potrzeb emocjonalnych.

Przedstawiona poniżej lista potrzeb rozwojowych człowieka jest oczywiście, jak to w psychologii bywa, jedną z wielu. Jednak dla naszych rozważań proponuję właśnie tę:

Potrzeba bezpieczeństwa,

Potrzeba akceptacji,

Potrzeba bliskości,

Potrzeba budowania poczucia własnej wartości.

Chcesz przeczytać do końca?

Ten i setki innych artykułów są dostępne w ramach prenumeraty.
Zdobądź dostęp do wszystkich treści, stań się częścią społeczności.

Zyskaj dostęp online do wszystkich artykułów, które ukazały się na łamach Magazynu Kreda

Dostęp online do wszystkich artykułów oraz 4 kolejne wydania kwartalnika KREDA w wersji drukowanej prosto do twojego domu. Zamawiając prenumeratę stajesz się członkiem klubu KREDA. Sprawdź korzyści i dołącz już teraz.

Udostępnij artykuł:
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze

KREDA SKLEP

Newsletter #kredateam

Zapisz się na nasz newsletter i odbierz prezent: pełne wydanie Kreda „Neurodydaktyka” w wersji PDF

Wpisz poniżej swoje dane, a my wyślemy prezent na Twoją skrzynkę e-mail.

Podanie powyższych informacji jest równoznaczne z zapisem na newsletter Kredy. Możesz wypisać się w dowolnym momencie.

Jeżeli po raz pierwszy rejestrujesz się w naszym systemie, potwierdź Twój adres e-mail. W tym celu kliknij potwierdzenie w wiadomości e-mail, którą do Ciebie wyślemy. W kolejnej wiadomości otrzymasz prezent. Jeżeli wiadomość nie dotarła do Twojej skrzynki, sprawdź folder spam lub inne foldery: oferty, powiadomienia, itp.