Kategoria artykułów:

KREDA RYSUNKOWA

Kreda kojarzy mi się ze szkołą. Zapewne wielu spośród nas może mieć podobne skojarzenia.

Czy aby tylko ze szkołą? Kreda to przecież również kamień, tylko taki młodziuteńki. Nieco starszy nazwiemy alabastrem, a zupełnie stary – marmurem. Każdy z nich pozostanie jednak zawsze miękkim kamieniem. Jak to miękkim? Łatwo to sprawdzić. Można w nim zarówno ryć, jak i nim rysować. Kreda może skojarzyć się też z uczniem, mniej lub bardziej podatnym na naznaczenie, na ryt, kształtowanie, z czasem twardniejącym, przemieniającym się w uczącego, nauczyciela. Zarówno kreda, jak i marmur dają się stosunkowo łatwo obrabiać, kreda jest przy tym znacznie delikatniejsza od zahartowanego starego kamienia. Do naznaczenia, porysowania dojrzałego kamienia potrzebujemy specjalnych narzędzi o odpowiedniej twardości, kredę zarysujemy niespodziewanie, przypadkiem, niechcący, czymkolwiek. Uszkodzenia, naznaczenia kredy pozostają widoczne na dojrzałym marmurze jako rysy, żyłki, przebarwienia.

Obserwując kamień, możemy przeczytać całą jego historię. Środowisko, w którym kreda przemieni się w kamień, zadecyduje o jego ostatecznym wyglądzie. Naturalnym środowiskiem dla rozwoju i dojrzewania młodego człowieka wydaje się rodzina, najpierw rodzice, dalej rodzeństwo, dziadkowie, również kuzyni i wybrani przyjaciele. Naturalne miejsce uczenia się. Uczenia od innych, przede wszystkim jednak samodzielnego doświadczania wszystkiego.

Mam jeszcze jedno – myślę, że powszechne – skojarzenie. Rysowanie kredą, czyli rysunek, stawianie znaków, rys, śladów. Szczególnie kojarzą mi się z kredą rysunki na tablicy w pierwszych klasach podstawówki albo jeszcze wcześniej – rysowanie na asfaltowym placyku na podwórku, w przedszkolu. Kreda jest bardzo wygodna do rysowania szczególnie dla dzieci, daje się łatwo wycierać i wspaniale można się nią usmarować od stóp do głów. Daje się nawet łatwo czyścic ze ścian dziecięcej sypialni. Stawianie rys, wydłubywanie znaków na kościach, malowanie po ścianach jaskiń, na twarzach i całym ciele towarzyszyło człowiekowi od zawsze. Rysowanie posługujące się znakiem umownym, kreską, symbolem zrozumiałym dla wszystkich to synonim myślenia i towarzysz rozumowania. Ta archetypiczna czynność poprzedza wiele naszych innych aktywności. To z rysunku rodzi się pismo. Rysunek potrafi zastąpić też wiele słów, często również bardzo wielu słów potrzeba do opisania rysunku składającego się z zaledwie kilku kresek.

Środowiskiem naturalnym dla narodzin i rozwoju rysunku jest rodzina, rodzice i dzieci zafascynowani otaczającym ich światem, pełni chęci poznawczych. Rysunek jako pretekst do poznawania i rozumienia otoczenia może przemienić edukację z koniecznego obowiązku w pożądaną pasję. Jeśli pozwolimy dziecku na naturalne wyrażanie się za pomocą rysunku, bez stawiania ograniczeń, wskazywania wzorców, wyznaczania zadań, możemy zobaczyć, jak dzięki rysunkowi rozwija się samodzielnie myśląca osobowość.

Chcesz przeczytać do końca?

Ten i setki innych artykułów są dostępne w ramach prenumeraty.
Zdobądź dostęp do wszystkich treści, stań się częścią społeczności.

Zyskaj dostęp online do wszystkich artykułów, które ukazały się na łamach Magazynu Kreda

Dostęp online do wszystkich artykułów oraz 4 kolejne wydania kwartalnika KREDA w wersji drukowanej prosto do twojego domu. Zamawiając prenumeratę stajesz się członkiem klubu KREDA. Sprawdź korzyści i dołącz już teraz.

Udostępnij artykuł:
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze

KREDA SKLEP

Newsletter #kredateam

Zapisz się na nasz newsletter i odbierz prezent: pełne wydanie Kreda „Neurodydaktyka” w wersji PDF

Wpisz poniżej swoje dane, a my wyślemy prezent na Twoją skrzynkę e-mail.

Podanie powyższych informacji jest równoznaczne z zapisem na newsletter Kredy. Możesz wypisać się w dowolnym momencie.

Jeżeli po raz pierwszy rejestrujesz się w naszym systemie, potwierdź Twój adres e-mail. W tym celu kliknij potwierdzenie w wiadomości e-mail, którą do Ciebie wyślemy. W kolejnej wiadomości otrzymasz prezent. Jeżeli wiadomość nie dotarła do Twojej skrzynki, sprawdź folder spam lub inne foldery: oferty, powiadomienia, itp.