Kategoria artykułów:

MATURA TO BZDURA? O maturze międzynarodowej słów kilka

Prestiż, wysokie wymagania, ogromne ambicje, morze możliwości – tak wielu z nas postrzega system IB. Jak wygląda on w praktyce? Jakie są jego plusy i minusy?

Matura międzynarodowa, czyli International Diploma Programme, to 2-letni edukacyjny program skierowany do osób w wieku 16-19 lat. Kurs trwa dwa lata, a nauczanie jest na poziomie liceum ogólnokształcącego. Zajęcia realizowane są w języku angielskim, francuskim lub hiszpańskim. Kurs IB (IB – International Baccalaureate) powstał pierwotnie w Genewie, rozprzestrzeniając się stopniowo na cały świat. Aktualnie w programie uczestniczy 2795 szkół w 143 krajach, natomiast w Polsce są 42 placówki posiadające autoryzację programu. Matura IB jest powszechnie uznawana i honorowana przez większość najlepszych uczelni na świecie.

Początek działalności to rok 1968, kiedy wizjonerzy IB postanowili stworzyć miejsce, w którym dzieci z międzynarodowych rodzin – często zmieniających miejsce zamieszkania – będą mogły rzetelnie przygotować się na studia, nie uczęszczając do lokalnych szkół. Celem było zaoferowanie uczniom solidnego wykształcenia na wysokim poziomie, motywując do poznawania innych kultur, języków oraz do analizowania różnorodnych problemów. Sercem programu zawsze był motyw zapewnienia wysokiej jakości edukacji międzynarodowej na rzecz lepszego świata.

W systemie IB nauka odbywa się w dużej mierze poprzez doświadczenie. © Alex_Traksel

Jak wygląda program?

Szczegółowy program, jaki uczeń będzie realizował, wybiera się indywidualnie. Każdy ajbik (tak potocznie nazywa się osoba uczestnicząca w programie) decyduje się na jeden przedmiot z sześciu grup (możliwe są pewne odstępstwa od tej reguły)1 . Należy również ustalić poziom kursu z zaliczeniem podstawowym (SL – Standard Level) lub rozszerzonym (Higher Level – HL).

Realizowane grupy przedmiotów to:

JĘZYK PODSTAWOWY (w domyśle ojczysty, choć niekoniecznie, do wyboru jest 80 języków), w którym uczeń studiuje literaturoznawstwo z danego języka;

Chcesz przeczytać do końca?

Ten i setki innych artykułów są dostępne w ramach prenumeraty.
Zdobądź dostęp do wszystkich treści, stań się częścią społeczności.

Zyskaj dostęp online do wszystkich artykułów, które ukazały się na łamach Magazynu Kreda

Dostęp online do wszystkich artykułów oraz 4 kolejne wydania kwartalnika KREDA w wersji drukowanej prosto do twojego domu. Zamawiając prenumeratę stajesz się członkiem klubu KREDA. Sprawdź korzyści i dołącz już teraz.

0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze

KREDA SKLEP

Newsletter #kredateam

Zapisz się na nasz newsletter i odbierz prezent: pełne wydanie Kreda „Neurodydaktyka” w wersji PDF

Wpisz poniżej swoje dane, a my wyślemy prezent na Twoją skrzynkę e-mail.

Podanie powyższych informacji jest równoznaczne z zapisem na newsletter Kredy. Możesz wypisać się w dowolnym momencie.

Jeżeli po raz pierwszy rejestrujesz się w naszym systemie, potwierdź Twój adres e-mail. W tym celu kliknij potwierdzenie w wiadomości e-mail, którą do Ciebie wyślemy. W kolejnej wiadomości otrzymasz prezent. Jeżeli wiadomość nie dotarła do Twojej skrzynki, sprawdź folder spam lub inne foldery: oferty, powiadomienia, itp.