Okres Wielkiego Postu w Kościele jest czasem przygotowania do dobrego przeżywania świąt paschalnych, podczas których wspominamy śmierć i zmartwychwstanie Jezusa oraz odnawiamy przyrzeczenia chrzcielne. To centralny punkt roku liturgicznego. Czterdzieści dni poprzedzających Wielkanoc ma charakter zadumy, wyciszenia, postu, jałmużny i modlitwy. Takie przedstawienie tematu, z pozoru, mogłoby się wydawać dla dzieci tematem zbyt ciężkim i wymagającym. Warto jednak podjąć to wyzwanie i przekonać się, że Wielki Post może być pięknym rodzinnym przeżyciem.
Mogliśmy w prosty i przystępny sposób, bez górnolotnych rozważań, wprowadzać dzieci w tajemnicę męki, śmierci i zmartwychwstania Jezusa.
Niech ten tekst będzie impulsem do zapoczątkowania własnych zwyczajów i praktyk, które odpowiadają konkretnej rodzinie.
Kalendarz wielkopostny
Idea kalendarza adwentowego jest powszechnie znana i coraz częściej (i na przeróżne sposoby) praktykowana w wielu rodzinach. Jednak kalendarz wielkopostny dla wielu jest nowością, a w gruncie rzeczy pełni podobną funkcję. Ma on po prostu obrazować, ile dni zostało do przeżywania świąt, ile minęło i w którym momencie Wielkiego Postu jesteśmy. Taki kalendarz stanowi świetną pomoc dla małych dzieci. Dzięki niemu mogą dosłownie zobaczyć upływ czasu. Kalendarz może mieć bardzo prostą formę: narysowaną odpowiednią liczbę dni (np. w formie drogi, z zaznaczonymi: Środą Popielcową, piątkami, niedzielami i Triduum Paschalnym), a cała praca malucha może polegać na zakreślaniu czy też kolorowaniu dni, które już upłynęły. W prostej formie bez problemu przygotujemy taki kalendarz samemu, można też poszukać gotowca, używając przeglądarki internetowej. Propozycji jest co najmniej kilka.
W formie bardziej rozbudowanej kalendarz wielkopostny przygotowujemy, wybierając na każdy dzień konkretne zadanie, np.: modlitwę w jakiejś intencji, drogę krzyżową w kościele, podzielenie się z kimś czymś, co posiadamy, wypowiedzenie dobrego słowa do najbliższych, przygotowanie ozdób wielkanocnych lub przygotowanie kartek z życzeniami świątecznymi, sianie rzeżuchy itd. Oprócz kalendarza z zadaniami (to wersja dla ambitnych) możemy wybrać tematyczne przeżywanie Wielkiego Postu, na przykład: ze świętymi na każdy dzień, z czytaniem konkretnych fragmentów Ewangelii (i rysowaniem ich na dużym rodzinnym kalendarzu wielkopostnym) czy też czytaniem Psalmów.