Survival – czyli szeroko pojęta sztuka przetrwania w trudnych warunkach – cieszy się coraz większą popularnością. Kolejne firmy i organizacje zapraszają na survival dla dzieci, dla rodzin czy dla zaawansowanych. Zazwyczaj są to weekendowe wyjścia, w trakcie których uczestnicy opuszczają swoją strefę komfortu i sprawdzają się w niecodziennych okolicznościach. Survival odbywa się w terenie, w otoczeniu przyrody i zakłada wykorzystanie sprzętów i ułatwień przygotowanych na tę okazję. Można oczywiście survival zorganizować sobie samemu. I choć dotychczas biwakowanie w lesie było nielegalne, to od 1 maja 2021 roku Lasy Państwowe udostępniły w każdym nadleśnictwie obszary, na których można biwakować, nie łamiąc prawa.
Korzystając z uroków nocowania w lesie i doświadczania niezwykłości przyrody, pamiętaj, że jesteś tam gościem. Nie zostawiaj po sobie śmieci, zniszczonej ściółki czy naruszonych zwierzęcych ostoi.
Survival jest niezwykłą przygodą, ale źle przygotowany może być po prostu przygodą bardzo niebezpieczną. Jak to więc zrobić, by survivalowe doświadczenia zostawiły w nas dobre wspomnienia?
1. Zaplanuj
Podstawą udanej wyprawy survivalowej jest plan. Należy sprawdzić, jakie tereny z nadleśnictwa, do którego się wybieramy są objęte programem Zanocuj w lesie, a także w których z nich można używać kuchenki gazowej. Spędzanie survivalowej nocy w innych miejscach lub palenie ognia w lesie może nas kosztować wysoki mandat.
Weź pod uwagę pogodę, jaka jest przewidywana w wybranym terminie, a także zaplanuj cały pobyt w zależności od towarzystwa, jakie się z tobą wybiera.
Pamiętaj, że w okresie suszy lasy są zazwyczaj całkowicie zamknięte. Sprawdź, czy rejon, do którego chcesz się wybrać, nie jest wyłączony z biwakowania z powodu warunków pogodowych.
2. Towarzystwo
Zupełnie inaczej przeżywa się survival z kilkulatkiem niż z nastolatkiem, a jeszcze inaczej – z weteranem przetrwania. Dobór towarzystwa jest ważny, bo jeśli marzysz o ekstremalnych doświadczeniach, to nie zabierzesz ze sobą malucha. Dzieci świetnie radzą sobie na survivalu, pod warunkiem że jest on dostosowany do ich możliwości.