Kategoria artykułów:

WSZYSCY MAMY TALENTY

Wszyscy mamy talenty. Lubię o tym mówić. Nawet jeżeli na początku nie wszyscy w to wierzą.

Kiedy słyszymy słowo talent, zwykle przychodzi nam do głowy coś specjalnego, unikalnego, coś, co mają tylko nieliczni. Talent do śpiewania, szybkiego biegania czy malowania. Talent, który mają osoby występujące w różnego typu show w telewizji.

Talenty, o których ja mówię, są inne. Każdy z nas jest w czymś lepszy, a coś idzie nam gorzej. To, w czym jesteśmy lepsi, to nasze talenty. Pracując w obszarze talentów, jesteśmy skuteczniejsi i bardziej zadowoleni. Korzystając z tych obszarów, które są w nas słabsze, frustrujemy się. Łatwiej jest nam rozwijać to, w czym jesteśmy dobrzy. Dlatego warto poznać własne talenty! Ale jak to zrobić?

Instytut Gallupa – który na co dzień zajmuje się tym, jak działamy, jak tworzymy zespoły, w jaki sposób osiągamy wyniki – opracował metodę nazywania talentów oraz ich rozwijania. Metoda ta, od nazwiska twórcy, nazywa się CliftonStrengths i pozwala każdej osobie, która wypełni kwestionariusz, określić swoje talenty. Według tej metody są aż 34 talenty. Jest więc z czego wybierać!

Po co odkrywać swoje talenty

Do dzisiaj pamiętam, jak słyszałem w szkole „Jesteś dobry w matematyce. Nie musisz się nad tym skupiać. Skup się bardziej na chemii, biologii – tam musisz się podciągnąć”. Do dzisiaj zastanawiam się, co by było, gdybym jednak bardziej skupił się na matematyce, do której miałem naturalną smykałkę. Taką samą historię mam z moich pierwszych lat pracy – w tym jesteś dobry, popraw to, w czym jesteś słabszy.

Teraz wiem, że to ślepa uliczka. Mogę poprawić to, w czym jestem słabszy, do pewnego poziomu, którego potem już nie przeskoczę. Dodatkowo nie lubię (jak chyba każdy) pracować w obszarach, które nie leżą w mojej naturze. O ileż łatwiej mi się pracuje z rzeczami, które przychodzą mi naturalnie, których uczenie się sprawia mi przyjemność, w których mogę się zapomnieć.

Dlatego właśnie warto odkrywać i nazywać swoje talenty. Dzięki temu można zidentyfikować wprost obszary mocnych stron i w oparciu o nie szukać możliwości pracy, rozwijania ich. Przyjemność z działania w tych obszarach jest ogromna. Efekty takiej pracy też od razu są lepsze i bardziej widoczne.

Czym jest talent?

Piszę o talentach, a nadal nie wyjaśniłem, czym talent jest! Instytut Gallupa definiuje go następująco:

Talent to wrodzony i powtarzalny sposób myślenia, odczuwania i reagowania, który może być produktywnie zastosowany.

Talent to taki sposób myślenia, działania, reagowania, który przychodzi nam naturalnie i automatycznie. W powtarzalny sposób, w podobnych warunkach zareagujemy podobnie. Jeżeli spotykając nową osobę, masz ochotę i odwagę do niej się odezwać, to masz talent do tego! Talent do ciekawości innych osób, do zaczynania rozmowy, wciągania w relację. Kiedy słyszysz pytanie i od razu włącza ci się schemat myślenia „skąd ta osoba o tym wie, jakie tam są dane, jak do tego doszła?”, to masz talent do analizy, zadawania dobrych pytań, wnioskowania. Kiedy słyszysz o jakimś problemie i od razu myślisz, jak go rozwiązać, to masz talent do patrzenia na świat przez pryzmat tego, jakie problemy są widoczne i jak je rozwiązywać.

Każdy z nas ma talenty! Talenty to nie coś, co mają tylko nieliczni, jak często myślimy, wyobrażając sobie osoby, które ładnie śpiewają, szybko biegają czy umieją dobrze tańczyć. Nie o takich talentach piszę. Piszę o rzeczach, które przychodzą naturalnie, które automatycznie zaczynasz robić w pewnych sytuacjach. Znając swoje talenty, możesz z nich bardziej świadomie korzystać.

Aby jeszcze bardziej unaocznić, że każdy z nas ma talenty, wymienię kilka czynności.

Chcesz przeczytać do końca?

Ten i setki innych artykułów są dostępne w subskrypcji.
Zdobądź dostęp do wszystkich treści, stań się częścią społeczności.
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze

KREDA SKLEP