Kategoria artykułów:

ZROZUMIEĆ ROZWÓJ CZŁOWIEKA

W poprzednim artykule napisałam, co moim zdaniem jest najistotniejsze w rozwoju człowieka – emocje i nasza zdolność do ich regulacji. Zgodnie z zapowiedziami w kolejnych tekstach chcę poprowadzić czytelników przez cykl rozwoju człowieka.

Będzie więc o tym, co jest ważne dla nas na poszczególnych etapach rozwoju od narodzin do śmierci. O tym, co wspomaga nasz rozwój, i o tym, co mu nie służy. Na każdym etapie naszego życia ważni są również ludzie, z którymi dziecko, potem młody człowiek i wreszcie dorosły ma kontakt. Będę zatem prezentować wartość relacji z innymi ludźmi i ich wpływ na nasze życie. Wartość tych relacji jest inna, jeśli chodzi o rodziców, nauczycieli i wychowawców, a odmienna w przypadku rówieśników. Abyśmy mogli uporządkować tę wiedzę, będę posługiwała się osiągnięciami psychologii rozwojowej.

Na rozwój człowieka można spojrzeć oczami wielu badaczy. W historii psychologii od początku interesował ich przebieg rozwoju i jego kluczowe momenty oraz ich wpływ na nasze wychowanie i funkcjonowanie. Wszyscy znamy terminy superego i ego z teorii Freuda czy też piramidę potrzeb rozwojowych Maslowa – od potrzeb fizjologicznych do akceptacji i rozwoju. Niezależnie od teorii rozwojowej człowieka badacze są zgodni co do jednego – w pełnym cyklu życia następują istotne okresy rozwojowe. Każdy z nich charakteryzuje się inną dynamiką i różnymi potrzebami rozwojowymi.

Chcesz przeczytać do końca?

Ten i setki innych artykułów są dostępne w ramach prenumeraty.
Zdobądź dostęp do wszystkich treści, stań się częścią społeczności.

Zyskaj dostęp online do wszystkich artykułów, które ukazały się na łamach Magazynu Kreda

Dostęp online do wszystkich artykułów oraz 4 kolejne wydania kwartalnika KREDA w wersji drukowanej prosto do twojego domu. Zamawiając prenumeratę stajesz się członkiem klubu KREDA. Sprawdź korzyści i dołącz już teraz.

Udostępnij artykuł:
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze

KREDA SKLEP

Newsletter #kredateam

Zapisz się na nasz newsletter i odbierz prezent: pełne wydanie Kreda „Neurodydaktyka” w wersji PDF

Wpisz poniżej swoje dane, a my wyślemy prezent na Twoją skrzynkę e-mail.

Podanie powyższych informacji jest równoznaczne z zapisem na newsletter Kredy. Możesz wypisać się w dowolnym momencie.

Jeżeli po raz pierwszy rejestrujesz się w naszym systemie, potwierdź Twój adres e-mail. W tym celu kliknij potwierdzenie w wiadomości e-mail, którą do Ciebie wyślemy. W kolejnej wiadomości otrzymasz prezent. Jeżeli wiadomość nie dotarła do Twojej skrzynki, sprawdź folder spam lub inne foldery: oferty, powiadomienia, itp.