Kategoria artykułów:

10 MINUT UWAŻNOŚCI W CZASIE PODRÓŻY I NIE TYLKO…

Wakacje mogą być znakomitą okazją nie tylko do tego, by cieszyć się piękną pogodą, podziwiać przyrodę i cenne zabytki. Wykorzystajmy ten wyjątkowy czas i spróbujmy lepiej poznać samych siebie i naszych najbliższych. Garść propozycji na rodzinne ćwiczenie uważności.

Podróż czyni człowieka skromnym. Zaczynasz dostrzegać, jak małe miejsce zajmujesz na świecie.
Gustave Flaubert

Czas przeznaczony na podróżowanie pomaga nam ukształtować nasz własny świat, zrozumieć go w najbardziej przystępny dla nas sposób. Pomaga kreować opinie, światopogląd, wybrać, w jaki sposób chcemy widzieć otaczające nas rzeczy, a jednocześnie pozostać wyrozumiałym dla tego, co widzi i czuje osoba obok nas, choćby było to coś zupełnie odmiennego. Każdy człowiek jest swego rodzaju mapą. Trudno jest jednak sprawnie się po niej poruszać, gdy nie wiesz, jak ta mapa wygląda. I podobnie jest z poznawaniem świata – by sprawnie się w nim odnajdywać, warto znać „mapę” – nie tylko tę geograficzną, lecz także, a raczej przede wszystkim – uczuciową, emocjonalną, kulturową. Wiedza o tym, że każda z tych map przedstawia zupełnie inne wzniesienia, inne doliny, a rzeka płynie w zupełnie innym miejscu, daje przynajmniej trochę szerszą optykę na to, co nas otacza. W zabawach kształtujących uważność możemy więcej dostrzegać i uczyć się wspólnie z dziećmi, tworząc własną mapę i wspólnie ją czytając. Są to chwile „zatrzymania” – prezentu, który możemy dać sobie i dziecku. To momenty podczas zabawy, spaceru, przeżywania emocji, kiedy zatrzymuje się tu i teraz, by skupić się na symbolicznym kamyczku, aby go poobserwować i wraz z dzieckiem odkryć jego wyjątkowość. Agnieszka Pawłowska (certyfikowana trenerka uważności) podkreśla, że gdy dziecko dostaje naszą uwagę, to dzięki temu czuje, że jego świat jest dla nas ważny. To niezmiernie istotne dla dziecka – przeświadczenie, że nie trywializujemy jego świata doświadczeń. Przy okazji umacniamy w dziecku patrzenie na rzeczywistość z zachwytem. Naturalna ciekawość dziecka znika bardzo szybko, jeśli mówimy mu „zostaw to”, „to nie jest istotne”, „czym ty się zajmujesz”, „nie trać na to czasu”. Dziecko ufa nam i to my jesteśmy dla niego autorytetem, więc nawet jeśli jest to dla niego trudne – słucha i przyjmuje nasze słowa. Ważnym elementem jest zatem wzbudzanie ciekawości świata w naszych pociechach oraz pielęgnowanie kreatywności. Gry, które kształtują uważność u dzieci, mogą być równie zabawne dla rodziców, nauczycieli, terapeutów, instruktorów harcerskich, opiekunów na obozach. Jesteście gotowi, aby spróbować? Zatem zrelaksujcie się i poczujcie stopy, bicie serca, wdzięczność, radość, ciszę i autentyczność chwili.

Gry, które kształtują uważność u dzieci, mogą być równie zabawne dla rodziców, nauczycieli, terapeutów, instruktorów harcerskich, opiekunów na obozach.

Każde ćwiczenie powinno być wykonane w spokojnym miejscu, trwać 10 minut, jednak najważniejsze jest nasze wewnętrzne „ja” – do niego dostosujmy swoje potrzeby, a dziecko niech realizuje swoje potrzeby. To ma być czas spędzony wspólnie bez ocen.

ZABAWY Z DOŚWIADCZANIEM POPRZEZ ZMYSŁY

„Czując stopy”

Chcesz przeczytać do końca?

Ten i setki innych artykułów są dostępne w ramach prenumeraty.
Zdobądź dostęp do wszystkich treści, stań się częścią społeczności.

Zyskaj dostęp online do wszystkich artykułów, które ukazały się na łamach Magazynu Kreda

Dostęp online do wszystkich artykułów oraz 4 kolejne wydania kwartalnika KREDA w wersji drukowanej prosto do twojego domu. Zamawiając prenumeratę stajesz się członkiem klubu KREDA. Sprawdź korzyści i dołącz już teraz.

Udostępnij artykuł:
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze

KREDA SKLEP

Newsletter #kredateam

Zapisz się na nasz newsletter i odbierz prezent: pełne wydanie Kreda „Neurodydaktyka” w wersji PDF

Wpisz poniżej swoje dane, a my wyślemy prezent na Twoją skrzynkę e-mail.

Podanie powyższych informacji jest równoznaczne z zapisem na newsletter Kredy. Możesz wypisać się w dowolnym momencie.

Jeżeli po raz pierwszy rejestrujesz się w naszym systemie, potwierdź Twój adres e-mail. W tym celu kliknij potwierdzenie w wiadomości e-mail, którą do Ciebie wyślemy. W kolejnej wiadomości otrzymasz prezent. Jeżeli wiadomość nie dotarła do Twojej skrzynki, sprawdź folder spam lub inne foldery: oferty, powiadomienia, itp.