Kategoria artykułów:

CZŁOWIEK, KTÓRY ZROZUMIAŁ NATURĘ. NOWY ŚWIAT ALEXANDRA VON HUMBOLDTA Andrea Wulf

Portret van Alexander von Humboldt, A. Burckhardt, 1800–1850, Rijksmuseum collection

Zaintrygował mnie tytuł, kiedy sięgnęłam po tę książkę. Jak to: zrozumiał naturę? Kto jest w stanie raz na zawsze i ostatecznie zrozumieć zjawisko tak złożone jak przyroda? I co właściwie mu to umożliwiło...?

Człowiek, który… to biografia Alexandra von Humboldta. Niemieckiego naukowca, odkrywcy, przyrodnika, geologa, podróżnika, pierwszego ekologa, doskonałego pisarza, rysownika – słowem: człowieka renesansu żyjącego na przełomie XVIII i XIX wieku. Jego nazwiskiem nazwano miasta, rzeki, pasma górskie i zwierzęta.

Od dzieciństwa najlepiej czuł się, spacerując po okolicznych lasach i obserwując przyrodę, marzył o dalekich podróżach i tropikach. Jednak zmuszony przez matkę – która wychowywała go na przedstawiciela pruskiej elity – studiował na niemieckich uniwersytetach finanse, ekonomię, administrację, a także nauki przyrodnicze. Mimo że nauka pochłaniała go, nie znosił myśli o kolejnych studiach oraz pracy w pruskiej administracji. Dopiero śmierć matki spowodowała, że zrealizował swoje plany i marzenia.

Chcesz przeczytać do końca?

Ten i setki innych artykułów są dostępne w ramach prenumeraty.
Zdobądź dostęp do wszystkich treści, stań się częścią społeczności.

Zyskaj dostęp online do wszystkich artykułów, które ukazały się na łamach Magazynu Kreda

Dostęp online do wszystkich artykułów oraz 4 kolejne wydania kwartalnika KREDA w wersji drukowanej prosto do twojego domu. Zamawiając prenumeratę stajesz się członkiem klubu KREDA. Sprawdź korzyści i dołącz już teraz.

0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze

KREDA SKLEP

Newsletter #kredateam

Zapisz się na nasz newsletter i odbierz prezent: pełne wydanie Kreda „Neurodydaktyka” w wersji PDF

Wpisz poniżej swoje dane, a my wyślemy prezent na Twoją skrzynkę e-mail.

Podanie powyższych informacji jest równoznaczne z zapisem na newsletter Kredy. Możesz wypisać się w dowolnym momencie.

Jeżeli po raz pierwszy rejestrujesz się w naszym systemie, potwierdź Twój adres e-mail. W tym celu kliknij potwierdzenie w wiadomości e-mail, którą do Ciebie wyślemy. W kolejnej wiadomości otrzymasz prezent. Jeżeli wiadomość nie dotarła do Twojej skrzynki, sprawdź folder spam lub inne foldery: oferty, powiadomienia, itp.