Kategoria artykułów:

CZY OSZCZĘDZANIE MA COŚ WSPÓLNEGO Z DBANIEM O PRZYRODĘ?

Jak uczyć dzieci oszczędności i ekologii jednocześnie?

W naszym domu dopiero od niedawna wprowadziliśmy zwyczaj dawania dzieciom kieszonkowego.

Powiedzmy sobie szczerze, gdy dzieci potrzebowały pieniędzy na swoje drobne wydatki, po prostu im je dawaliśmy. Chcieli iść na lody – dostawali parę złotych na lody. Do kina – dostawali na kino. Chłopcom, ponieważ chodzą do szkoły muzycznej, gdzie zajęcia są z „okienkami” – od czasu do czasu dawałam po 5-10 złotych na jakąś przekąskę. Nie musiałam ich z tych pieniędzy rozliczać, bo nie byli rozrzutni. Trochę inaczej było z najmłodszą córką, która jest wyjątkowo towarzyska i najchętniej codziennie chodziłaby z koleżankami na lody albo inne smakołyki.

A więc dostają kieszonkowe. Raz na tydzień. Każde tyle złotych, ile ma lat.

Najmłodsza wydaje wszystko prawie od razu, średni – liczy, liczy i próbuje oszczędzać, ale jest wyznawcą zasady „raz się żyje”, natomiast najstarszy – prawie w ogóle nie ma potrzeby kupowania czegokolwiek. A ponieważ lubi chodzić do kina, zachęcamy go, by oszczędzał na kino. Z przyjemnością zaprasza też młodsze rodzeństwo na lody. I liczy, ile zaoszczędzi do osiemnastki, jeśli nie będzie wydawał kieszonkowego w ogóle...

Jednak nauka oszczędzania to nie tylko kieszonkowe.

Umiejętność zarządzania własnymi pieniędzmi to jeden z jej aspektów. Nie odkryję Ameryki, jeśli napiszę, że znacznie ważniejszy jest dobry przykład, czyli to, jak zarządzają finansami rodzice. Jaki styl życia prowadzą i jak reagują na zachcianki zakupowe swoje oraz dzieci.

Nie odkryję też Ameryki, jeśli napiszę, że oszczędny i minimalistyczny styl życia bardzo mocno związany jest z ekologią, dbałością o przyrodę. Przyjęło się uważać, że „eko” znaczy „drogo”. Jednak „eko” znaczy też „oszczędnie”. Bo żyjąc ekologicznie, dbamy o zasoby naturalne. Oszczędzamy między innymi wodę, prąd, papier.

Chcesz przeczytać do końca?

Ten i setki innych artykułów są dostępne w ramach prenumeraty.
Zdobądź dostęp do wszystkich treści, stań się częścią społeczności.

Zyskaj dostęp online do wszystkich artykułów, które ukazały się na łamach Magazynu Kreda

Dostęp online do wszystkich artykułów oraz 4 kolejne wydania kwartalnika KREDA w wersji drukowanej prosto do twojego domu. Zamawiając prenumeratę stajesz się członkiem klubu KREDA. Sprawdź korzyści i dołącz już teraz.

Udostępnij artykuł:
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze

KREDA SKLEP

Newsletter #kredateam

Zapisz się na nasz newsletter i odbierz prezent: pełne wydanie Kreda „Neurodydaktyka” w wersji PDF

Wpisz poniżej swoje dane, a my wyślemy prezent na Twoją skrzynkę e-mail.

Podanie powyższych informacji jest równoznaczne z zapisem na newsletter Kredy. Możesz wypisać się w dowolnym momencie.

Jeżeli po raz pierwszy rejestrujesz się w naszym systemie, potwierdź Twój adres e-mail. W tym celu kliknij potwierdzenie w wiadomości e-mail, którą do Ciebie wyślemy. W kolejnej wiadomości otrzymasz prezent. Jeżeli wiadomość nie dotarła do Twojej skrzynki, sprawdź folder spam lub inne foldery: oferty, powiadomienia, itp.