Woda jest dla nas ogromnie ważna, odgrywa niebagatelną rolę w świecie, a w jej głębinach możemy spotkać niesamowite rośliny i zwierzęta. Aby dziecko mogło poczuć się częścią świata i potrafiło szanować to, co nas otacza, powinno go najpierw zrozumieć i poznać. A aby coś zrozumieć, należy tego doświadczyć.
Aktywności związanych z morzem, jeziorem i ogólnie wodą możemy wymyślić naprawdę wiele. Po pierwsze, warto jednak podjąć trochę wysiłku i pomyśleć, czego chciałabym/chciałbym nauczyć moje dziecko, jakie zagadnienia są ważne i co sprawi, że spędzimy wartościowo czas. Po drugie, zastanówmy się, jak to zrobić, aby aktywność była dla dziecka ciekawa.
Od ogółu do szczegółu
Zacznijmy od pokazania dzieciom, ile wody jest na świecie. A jest jej naprawdę sporo! Z pomocą może przyjść nam montessoriański globus. Można go zobaczyć w przedszkolach Montessori. Zazwyczaj globusy zawierają w sobie dużo wiadomości, między innymi o nazwach kontynentów, mórz, jezior czy gór. Są to oczywiście niezwykle ważne i ciekawe informacje, jednak najpierw warto zgłębić temat tego, jak wygląda ziemia od ogółu do szczegółu. Chcąc pokazać dziecku to, ile mamy wody na świecie, warto wykonać lub kupić globus lądy-wody. Jest to taki nietypowy globus, na którym widać tylko to, gdzie znajduje się ląd, a gdzie woda. Możecie go wykonać samodzielnie. Będziecie do tego potrzebować: globusa, farb akrylowych, kleju, piasku (polecam piasek dla szynszyli, kupicie go w sklepie zoologicznym lub w Internecie), lakieru w spreju. Najpierw zamalowujemy na niebiesko miejsca, gdzie są morza, oceany i większe jeziora. Gdy farba wyschnie, pędzelkiem nanosimy płynny klej i obsypujemy globus piaskiem. Później nanosimy kolejną warstwę kleju i piasku, aby bardziej przykryć część lądu. Globus może nie będzie tak idealny jak ten ze sklepu, ale tak samo wyjaśni dzieciom, gdzie na kuli ziemskiej znajduje się woda, a gdzie ląd. Po co ląd jest pokryty piaskiem? Wiele materiałów z pedagogiki Montessori bazuje na nauce poprzez zmysły. Dziecko dotyka szorstkiej części kontynentów i gładkiej części wód, a jego mózg łatwiej zapamiętuje kształt. Do tego rozróżnienie jest bardziej namacalne.
Morza, oceny i plaże na całym świecie
Plaża nad polskim morzem jest piaszczysta, a jasnobrązowy piasek jest przyjemny w dotyku. Plaże Vik na Islandii czy Kehena na Hawajach są zupełnie inne, gdyż piasek jest tam czarny! Turyści w Chorwacji także są zaskoczeni, ponieważ w tym kraju plaże w większości nie mają piasku, ale kamienie i skały.