Codziennie na YouTubie ogląda się miliard godzin filmów. Od momentu, w którym zaczęliście czytać ten tekst, do serwisu trafiło już około stu godzin nowych materiałów wideo (w każdej minucie trafia tam kolejnych 500 godzin). To sporo! Czasem trudno się w tym gąszczu odnaleźć. Dużo też fake newsów czy po prostu bzdur. Nie bez powodu mówi się, że „żyjemy w czasach postprawdy”.
Oczywiście nie obejrzałem wszystkich filmów z kanałów, które wymieniam. Z częścią mogę się nawet nie zgadzać. Dlatego bardzo Was – i dorosłych, i młodych – proszę o niezbędne krytyczne podejście: potwierdzanie informacji (szczególnie tych kontrowersyjnych czy sensacyjnych) w kilku źródłach; sprawdzenie wiarygodności autora; krytyczne spojrzenie na przedstawione tezy: przytoczone fakty mogą być prawdziwe, ale przemilczenie innych już wykrzywia obraz całości.
Brzmienie świata z lotu Drozda
Gdzie? platformy podcastowe
O czym? podróże, przyroda, kultura, społeczeństwo
Jak? Paweł Drozd, dziennikarz znany z radiowej Trójki, jest żywo zainteresowany życiem w odległych zakątkach globu, np. na Wyspach Owczych czy w Namibii. Daje zaproszonym ekspertom dużo swobody w opowiadaniu o najrozmaitszych regionach świata. Zawsze pełen szacunku wobec innych kultur i dobrze przygotowany, wyciąga z rozmówców wiele ciekawych wątków.
Ma dla nich czas (poszczególne audycje trwają zwykle ponad godzinę – i daje szansę na pogłębienie tematu. Chociaż nie jest podcastem edukacyjnym czy dziecięcym, nadaje się dla dzieci (sprawdziłem z dziewięciolatką).
Marcin z lasu Kostrzyński
Gdzie? YouTube
O czym? życie lasu i obserwacja dzikich zwierząt
Jak? Marcin Kostrzyński jest mistrzem ukrytej kamery, leśnikiem i dziennikarzem. Sam konstruuje wymyślne fotopułapki. Dzięki nim spojrzysz z bliska na borsuki, wilki, żurawie i wiele innych stworzeń. W niektórych filmach z pasją gawędziarza opowiada o zwyczajach mieszkańców lasu. Jeśli polubicie jego kanał, koniecznie sięgnijcie po jedną z książek: Przyrodyjki albo Gawędy o wilkach i innych zwierzętach .