
rys. Jon Klassen do książki Sary Pennypacker Pax
– Jak rzeźbi się lisa? (…)
– Kiedyś zapytano Michała Anioła, w jaki sposób tworzył jedną ze swoich rzeźb. On odpowiedział: Zobaczyłem anioła w marmurze i rzeźbiłem tak długo, póki go nie wyzwoliłem.
Sara Pennypacker Pax
To, co wydaje się trudnością i wyzwaniem naszych czasów, to kuszący, ale trudny do przebrnięcia bez zadrapań i ran, gąszcz wrażeń, teorii i możliwości oferowanych przez świat. Za sprawą Internetu, filmów, książek czy wiadomości od kolegów dzieci stać się mogą bardzo szybko uczestnikami intensywnej i barwnej, a zarazem nierzadko niebezpiecznej gry emocjami. Aby nie przegrać swego życia, potrzebują, by ich dzieciństwo było nie tylko czasem beztroskiej zabawy, lecz także wzrastaniem: osiąganiem dojrzałości. Wówczas ograniczyć można ryzyko, że ktoś uszkodzi ów kawałek nieociosanego jeszcze marmuru.
Powieść Pax Sary Pennypacker jest ciekawą, choć niełatwą pozycją przeznaczoną dla nastolatków. Składają się na nią dwie, równocześnie toczące się opowieści – chłopca i jego lisa. Dwaj nieodłączni dotąd towarzysze, dwie historie o próbie odnalezienia siebie nawzajem i siebie samego w nowej sytuacji. Historie o dojrzewaniu.