W ostatnim czasie na świecie wzrasta zainteresowanie tematyką biohackingu. Wiele osób uważa go za skuteczne lekarstwo na choroby XXI wieku oraz sposób na zyskanie fizycznej i mentalnej przewagi. Czym jest biohacking? Czy są jakieś praktyczne sposoby, które szybko wpłyną na poprawę waszego życia w każdym jego obszarze? Na co dzień pracuję jako Health & Performance Coach z zarządami firm, średnią i wyższą kadrą menedżerską, przedsiębiorcami, prawnikami i sportowcami. Jako jedyny w Polsce specjalizuję się w optymalizacji zdrowia i zwiększaniu efektywności osobistej, łącząc i wykorzystując w praktyczny sposób najnowsze odkrycia naukowe z dziedzin takich jak: neurobiologia, psychoneuroimmunologia, epigenetyka, kinezjologia, dietetyka kliniczna, dietetyka sportowa, psychodietetyka, biohacking, psychologia zmiany czy psychologia osiągnięć.
Czym jest biohacking
Biohacking to ultranowoczesna filozofia optymalizacji zdrowia i zwiększania efektywności psychofizycznej w oparciu o najnowsze badania naukowe. Kolebką biohackingu jest Dolina Krzemowa, czyli światowa kolebka innowacji. Zapewne jesteś ciekawy, dlaczego biohacking powstał właśnie tam.
Biohacking to ultranowoczesna filozofia optymalizacji zdrowia i zwiększania efektywności psychofizycznej w oparciu o najnowsze badania naukowe.
Powodem, dla którego czołowi liderzy, innowatorzy i geniusze z różnych dziedzin postanowili stworzyć biohacking, był fakt, że medycyna akademicka nie potrafiła skutecznie poradzić sobie z problemami, których coraz częściej doświadczają ludzie w XXI wieku.
Nadwaga, otyłość, zespół metaboliczny, zmęczenie, senność w ciągu dnia, pogorszenie nastroju, spadki libido, problemy z pamięcią i koncentracją, spadek kreatywności, wypalenie zawodowe, a nawet depresja. To wszystko skłoniło czołowych innowatorów do wzięcia spraw w swoje ręce i znalezienia praktycznych metod pozwalających poprawić stan zdrowia oraz efektywność psychofizyczną.
Na czym polega biohacking
Biohacking polega na hakowaniu, czyli modyfikowaniu biologii ludzkiego organizmu. Tak jak hakerzy hakują komputery, czyli modyfikują ich oprogramowanie – tak biohakerzy „hakują” swoje organizmy.
Sposób myślenia biohakera o biologii swojego ciała cechuje myślenie systemowe, wywodzące się z cybernetyki, które polega na analizie i obserwacji wzajemnego oddziaływania na siebie różnych systemów.
Biohakerzy przyglądają się między innymi temu, jak funkcjonują poszczególne części organizmu jako współdziałające minisystemy. Analizują i obserwują organizm jako system naczyń połączonych, a następnie wprowadzają odpowiednie modyfikacje, aby uzyskać pożądany efekt.
Człowiek funkcjonuje najlepiej, gdy pozostaje w harmonijnym związku ze swoim otoczeniem. Poprzez myślenie systemowe możemy zrozumieć, w jaki sposób ludzie są zależni od różnych czynników środowiskowych.
Dopiero postrzegając organizm w ten sposób, możemy właściwie na niego wpływać, ponieważ wszystko, co wkładamy do niego, oraz każda czynność przez nas podjęta prowadzą do szeregu reakcji biochemicznych i neurofizjologicznych, które oddziałują na nasze samopoczucie i zdrowie.