Kategoria artykułów:

ODSZKOLNIENIE W EDUKACJI RODZINNEJ

Nikt nie rodzi się uszkolniony! Odszkolnić można wyłącznie kogoś, kto się wcześniej jakoś uszkolnił.

Co to znaczy: uszkolnić się? Czy to źle? Na czym polega odszkolnienie? Co nie będzie uszkolnieniem? To obszerna, dość złożona kwestia. Na temat uszkolnienia funkcjonuje kilka nieporozumień. Zacznijmy od tego, że o uszkolnieniu nie świadczą kwestie drugorzędne.

→ Czasami jako przykład odszkolnienia rodzice podają fakt unikania podręczników szkolnych. A przecież podręcznik bywa bardzo wygodnym źródłem wiedzy. Dlaczego mielibyśmy z niego rezygnować? Korzystanie zeń nie jest żadnym przejawem uszkolnienia. W naszej rodzinnej praktyce edukacyjnej używamy różnych podręczników, różnych wydawnictw, w różnych językach.

→ Karty pracy, projekty. Stosowanie metod edukacyjnych używanych także w szkole nie świadczy o uszkolnieniu. Korzystanie z podręczników szkolnych, pomocy produkowanych dla szkół, wyposażenia szkolnego itp. nie oznacza uszkolnienia. Uczestnictwo w szkolnych zajęciach pozalekcyjnych nie oznacza uszkolnienia. Uczestnictwo w lekcjach szkolnych również nie oznacza uszkolnienia (!!!). Gdzieś przeczytałem, że świetna edukatorka z Warszawy korzysta w domu z dzwonka. Dosko nały pomysł – zastosowaliśmy w naszej domowej praktyce. Czyżbyśmy się uszkolnili? Oczywiście, że nie!

→ Czy realizacja podstawy programowej świadczy o uszkolnieniu? To kwestia dość złożona – warta osobnego wpisu. Spróbujmy przyjrzeć jej się w sporym uproszczeniu: zasady ortograficzne czy tabliczka mnożenia są jednakowe zarówno w szkole, jak i w edukacji domowej. Kolumb odkrył Amerykę, a Ziemia krąży wokół Słońca niezależnie od tego, czy dowiadujemy się o tym od rodzica, czy od nauczyciela. To nie są przejawy uszkolnienia.

CZYM WIĘC JEST USZKOLNIENIE?

Chcesz przeczytać do końca?

Ten i setki innych artykułów są dostępne w ramach prenumeraty.
Zdobądź dostęp do wszystkich treści, stań się częścią społeczności.

Zyskaj dostęp online do wszystkich artykułów, które ukazały się na łamach Magazynu Kreda

Dostęp online do wszystkich artykułów oraz 4 kolejne wydania kwartalnika KREDA w wersji drukowanej prosto do twojego domu. Zamawiając prenumeratę stajesz się członkiem klubu KREDA. Sprawdź korzyści i dołącz już teraz.

Udostępnij artykuł:
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze

KREDA SKLEP

Newsletter #kredateam

Zapisz się na nasz newsletter i odbierz prezent: pełne wydanie Kreda „Neurodydaktyka” w wersji PDF

Wpisz poniżej swoje dane, a my wyślemy prezent na Twoją skrzynkę e-mail.

Podanie powyższych informacji jest równoznaczne z zapisem na newsletter Kredy. Możesz wypisać się w dowolnym momencie.

Jeżeli po raz pierwszy rejestrujesz się w naszym systemie, potwierdź Twój adres e-mail. W tym celu kliknij potwierdzenie w wiadomości e-mail, którą do Ciebie wyślemy. W kolejnej wiadomości otrzymasz prezent. Jeżeli wiadomość nie dotarła do Twojej skrzynki, sprawdź folder spam lub inne foldery: oferty, powiadomienia, itp.