Kategoria artykułów:

PRZECZYTAJ TO KONIECZNIE!

Z pewnością przynajmniej raz w życiu powiedzieliśmy do kogoś: „Przeczytaj to koniecznie!”. A czy usłyszały to od nas własne dzieci? Czy dzielimy się właśnie z nimi zachwytem nad tym, co przeczytaliśmy? Czy cytujemy im najpiękniejsze fragmenty naszych lektur, by razem je podziwiać lub wspólnie przemyśleć? Czy wspólnie czytamy? W jaki sposób dobieramy książki? I wreszcie: czy czytamy z dziećmi, czy jedynie czytamy dzieciom?

Dla mnie dzieło literackie istnieje o tyle tylko,
o ile dostarcza mi czegoś,
co nazwę jak najprościej rozkoszą estetyczną,
czyli poczuciem, że jest się jakoś tam,
gdzieś, czymś połączonym z innymi formami bytu,
gdzie sztuka (to znaczy ciekawość, wrażliwość,
dobroć, harmonia, zachwyt)
jest normą.

Vladimir Nabokov

We read to know we are not alone .
Clive Staples Lewis

Tak wybrać książkę, by czytać z dziećmi

Przy wyborze książek do czytania z dziećmi warto kierować się w pierwszym rzędzie własnym zachwytem. Lektury, które nas poruszają i sprawiają, że nie chcemy przerywać po skończeniu rozdziału, są najlepszą gwarancją, że będziemy rzeczywiście czytali „z dziećmi”. Ma to istotne znaczenie. Nie tylko sprawi, że wspólne czytanie będzie wyjątkowym czasem dla całej rodziny. Może spowodować również, że nasze dzieci „zakochają się” w książkach. Właściwy dobór tytułów do wspólnej lektury – książek fascynujących i ważnych przede wszystkim dla nas – sprawi, że radość z czytania będzie widoczna dla dzieci i zacznie się im udzielać. Może to być pierwszy krok na drodze ku temu, by czytanie stało się dla nich czymś, bez czego (podobnie jak my) nie będą wyobrażały sobie życia.

Warto zatem pomóc sobie w doborze lektur. Można rozpocząć od powrotu pamięcią do wszystkich książek, które przeczytaliśmy lub nam przeczytano, i wybrania tych szczególnie dobrze zapamiętanych; takich, które zrobiły na nas wrażenie lub wiążą się z jakimiś miłymi wspomnieniami. Przywołajmy „starych przyjaciół”, by zapoznać z nimi dzieci. Te wszystkie pozycje wpiszmy w pierwszej kolejności na listę do przeczytania. Do takich lektur będziemy siadać rzeczywiście wspólnie i prośba o „jeszcze jeden rozdział” ma dużą szansę, by zostać spełnioną.

Chcesz przeczytać do końca?

Ten i setki innych artykułów są dostępne w subskrypcji.
Zdobądź dostęp do wszystkich treści, stań się częścią społeczności.
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze

KREDA SKLEP