Kategoria artykułów:

UKRYTE DOBRO CZY UKRYTE ZŁO? Opowieści o patrzeniu

W życiu lubimy drogi na skróty. Niestety czasem te skróty wiodą nas na manowce, a konsekwencje mogą być raniące, zwłaszcza gdy chodzi o ocenianie drugiego człowieka.

© Spiroview Inc.

Dobrze widzi się tylko sercem, najważniejsze jest niewidoczne dla oczu.
Antoine de Saint-Exupéry, Mały Książę

Być może w naszej obecnej „kulturze obrazkowej” zdanie Antoine’a de Saint-Exupéry’ego jest szczególnie problematyczne. Niewykluczone, że zanurzeni w obrazach, bombardowani skrótowymi informacjami, ulegać możemy współcześnie jeszcze łatwiej niż kiedyś pokusie zatrzymania się (niejako z konieczności – trudno przecież zagłębić się we wszystko!) na pierwszym wrażeniu czy interpretacji, niejako narzucającej się samoistnie. Problem jest jednak odwieczny. Ostatecznie dotyczy on pytania, czy chcemy zadawać sobie trud weryfikacji naszych pierwszych intuicji. A jest to szczególnie istotne w przypadku oceny człowieka, którego spotykamy. Człowieka, który często na pierwszy rzut oka może zdawać się kimś zupełnie innym, niż jest w rzeczywistości… Ale przecież, jak zauważa R.J. Palacio w swoim Cudownym chłopaku , „nie kocha się oczami, prawda?”.

Dotychczas bardzo lubiany przez wszystkich Jack zostaje odtrącony, traktowany jak powietrze i doświadcza tego, co dotychczas było udziałem jedynie jego najlepszego kolegi. Dopiero w tym momencie uświadamia sobie, jak się na co dzień musi czuć Auggie.

Cudowny chłopak to głośna niedawno, również za sprawą ekranizacji, książka opisująca rok z życia chłopca zmagającego się z oceną rówieśników i dorosłych. Dziesięciolatek, August „ Auggie” Pullmann, po latach uczenia się w domu, rozpoczyna naukę w szkole. Nie jest jednak „zwykłym nowym”. W wyniku szeregu nakładających się na siebie zmian i chorób genetycznych, z którymi się urodził, ma bardzo poważnie zniekształconą twarz. To sprawia, że ludzie od niego stronią. Jest znany, choć unikany przez kolegów, bo trudno im zaakceptować jego wygląd. Tylko dwoje dzieci z nowej szkoły, ze współczucia, rozmawia z Augustem, reszta nie chce mieć z nim do czynienia. Jednak Summer i Jack – ci, którzy decydują się go lepiej poznać – odkrywają miłego, mądrego i zabawnego człowieka, którego towarzystwo zaczynają cenić bardziej niż klasowych i szkolnych ulubieńców. W przypadku Jacka proces ten nie jest jednak całkiem prosty, początkowo chłopiec stara się być w dobrych stosunkach zarówno z nowym uczniem, jak i innymi kolegami. Ale nie jest to możliwe, nikt nie chce go zrozumieć i dochodzi do sytuacji, w której mówi coś, co podoba się pozostałym, ale rani słyszącego to przypadkiem Auggiego. Ostatecznie jednak Jack przeprasza i wybiera relację z odrzucanym chłopcem. Jednakże cena, jaką musi za tę przyjaźń zapłacić, jest wysoka – inny bogaty i wpływowy chłopak, który nie może znieść widoku Augusta, nastawia pozostałych chłopców przeciwko obu przyjaciołom. Dotychczas bardzo lubiany przez wszystkich Jack zostaje odtrącony, traktuje się go jak powietrze i doświadcza tego, co dotychczas było udziałem jedynie jego najlepszego kolegi. Dopiero w tym momencie uświadamia sobie, jak się na co dzień musi czuć Auggie. Sytuacja zmienia się diametralnie dopiero pod koniec roku, kiedy na wycieczce szkolnej obaj przyjaciele zostają zaatakowani przez wyśmiewających Augusta starszych nastolatków. Wtedy z nieoczekiwaną pomocą zjawia się trzech popularnych w szkole chłopców z ich klasy i atakuje napastników. Następnie razem uciekają. To wspólne przeżycie stanowi punkt zwrotny – zmienia całkowicie relacje pomiędzy nimi, a w konsekwencji podejście całej szkoły. Wydarzenie opowiadane jest wciąż na nowo, a Auggie mówi:

Chcesz przeczytać do końca?

Ten i setki innych artykułów są dostępne w ramach prenumeraty.
Zdobądź dostęp do wszystkich treści, stań się częścią społeczności.

Zyskaj dostęp online do wszystkich artykułów, które ukazały się na łamach Magazynu Kreda

Dostęp online do wszystkich artykułów oraz 4 kolejne wydania kwartalnika KREDA w wersji drukowanej prosto do twojego domu. Zamawiając prenumeratę stajesz się członkiem klubu KREDA. Sprawdź korzyści i dołącz już teraz.

Udostępnij artykuł:
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze

KREDA SKLEP

Newsletter #kredateam

Zapisz się na nasz newsletter i odbierz prezent: pełne wydanie Kreda „Neurodydaktyka” w wersji PDF

Wpisz poniżej swoje dane, a my wyślemy prezent na Twoją skrzynkę e-mail.

Podanie powyższych informacji jest równoznaczne z zapisem na newsletter Kredy. Możesz wypisać się w dowolnym momencie.

Jeżeli po raz pierwszy rejestrujesz się w naszym systemie, potwierdź Twój adres e-mail. W tym celu kliknij potwierdzenie w wiadomości e-mail, którą do Ciebie wyślemy. W kolejnej wiadomości otrzymasz prezent. Jeżeli wiadomość nie dotarła do Twojej skrzynki, sprawdź folder spam lub inne foldery: oferty, powiadomienia, itp.