BALLADA PTAKÓW I WĘŻY
Suzanne Collins
WIEK 13+
Trylogia Igrzyska śmierci jest niekwestionowanym bestsellerem, który oprócz intensywnych emocji, rozbudowanej akcji w dystopijnym świecie daje naprawdę wiele do myślenia. Prequele zawsze są pewnym ryzykiem, które podejmować powinni tylko wybitni. Susanne Collins do nich należy i udowodniła to także dopisaniem niniejszej części. Tu akcja rozgrywa się w czasach, gdy głodowe igrzyska dopiero nabierają kształtu. Znany z trylogii bezwzględny prezydent Snow jest tutaj młodym człowiekiem, pełnym dobrych idei. Patrzymy, jak pod wpływem wydarzeń jego postawy ulegają zmianie. To bardzo złożony proces, który pozwala spojrzeć z innej perspektywy na tych, którzy czynią zło. I o ile zło jest moralnie całkowicie godne potępienia, o tyle zauważyć można, że sam człowiek ze swoim działaniem pozostaje w dużej mierze złożoną tajemnicą. Balladę ptaków i węży trzeba czytać koniecznie po przeczytaniu trylogii.
Marta Kinińska
O CZYM SZUMIĄ WIERZBY
Michel Plessix
WIEK 5+
Przemiły dla oka, pełen uroku komiks O czym szumią wierzby jest rysunkową adaptacją perły angielskiej literatury – znanej baśni autorstwa Kennetha Grahame’a. The Wind in the Willows opublikowana w 1908 roku doczekała się niejednej adaptacji, ale Michel Plessix jako pierwszy przełożył ją na język komiksu. Opowieść o krecie, szczurze wodnym, ropuchu i innych zwierzętach pokazuje, że zażyła przyjaźń jest możliwa mimo różnic charakterów. Podobnie jak w źródłowym dziele znajdziemy tu przygodę, subtelny dowcip, zachwyt nad światem przyrody i ukazanie w zabawny sposób ludzkich wad i zalet. Komiks przeznaczony jest dla najmłodszych czytelników do samodzielnego czytania lub czytania z rodzicami.
Marta Kicińska
CO TY MÓWISZ?! MAGIA SŁÓW,
CZYLI RETORYKA DLA DZIECI
Michał Rusinek, Aneta Załazińska
WIEK 7+
O tym, że retoryka to nie przestarzała dziedzina nauki zapisana na pożółkłych kartach starożytnych dzieł dzieci mogą się przekonać, czytając Co ty mówisz? Magia słów, czyli retoryka dla dzieci . Zabawny komiks przybliża historię retoryki, zaś w kolejnych rozdziałach książki dowiadujemy się, o co tak naprawdę chodzi ze sztuką pięknego i logicznego wysławiania się. To także zachęta do rozważań, czy współcześnie retoryka może nam się jeszcze przydać. Okazuje się, że tak – i to w wielu sytuacjach życia codziennego. Na końcu każdego rozdziału znajduje się podsumowanie oraz kilka zadań, które pomogą rozwinąć umiejętności ubierania myśli w słowa. Książka idealna do rodzinnego czytania i podejmowania prób retorycznych.
Anna Marszałek