Kategoria artykułów:

EDUKACJA DOMOWA DZIECKA Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ?

Kluczowe w rozwoju dziecka z niepełnosprawnością jest prowadzenie go do jak największej samodzielności, nie zaś zaliczanie kolejnych klas. Tylko umiejętności nabyte w codziennym życiu mogą pozwolić na samodzielność w dorosłości.

Jest wiele rodzajów niepełnosprawności. Ponadto każde dziecko żyje w innej rodzinie i innym środowisku, ma swoją niepowtarzalną osobowość, indywidualne potrzeby i ograniczenia. Stąd na pytanie o sposób kształcenia zawsze powinniśmy odpowiadać, biorąc pod uwagę sytuację konkretnego dziecka i możliwości danej rodziny.

Zazwyczaj głównym celem i marzeniem rodziców małego dziecka z niepełnosprawnością jest podjęcie takiej terapii i rehabilitacji, aby mogło ono – tak jak inne zdrowe dzieci – pójść do szkoły. Warto wtedy zapytać się, po co. Czemu to ma służyć? Czy taka decyzja ma być najlepszym rozwiązaniem dla dziecka, czy ma zaspokoić pragnienie rodzica myślenia o swoim dziecku jako o „zdrowym”, bo przecież jest np. w klasie integracyjnej...

Rodzice dziecka z niepełnosprawnością mogą uczyć je w domu. Dziecko z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego nie potrzebuje nawet opinii z poradni psychologiczno-pedagogicznej, aby rozpocząć edukację domową (posiadając orzeczenie wydane ze względu na upośledzenie umysłowe w stopniu umiarkowanym lub znacznym). Warto jednak zastanowić się, czy to jest dobre rozwiązanie. Rozważyć, jakie są zalety wyboru takiej drogi, a jakie zagrożenia się z tym wiążą.

Chcesz przeczytać do końca?

Ten i setki innych artykułów są dostępne w ramach prenumeraty.
Zdobądź dostęp do wszystkich treści, stań się częścią społeczności.

Zyskaj dostęp online do wszystkich artykułów, które ukazały się na łamach Magazynu Kreda

Dostęp online do wszystkich artykułów oraz 4 kolejne wydania kwartalnika KREDA w wersji drukowanej prosto do twojego domu. Zamawiając prenumeratę stajesz się członkiem klubu KREDA. Sprawdź korzyści i dołącz już teraz.

Udostępnij artykuł:
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze

KREDA SKLEP

Newsletter #kredateam

Zapisz się na nasz newsletter i odbierz prezent: pełne wydanie Kreda „Neurodydaktyka” w wersji PDF

Wpisz poniżej swoje dane, a my wyślemy prezent na Twoją skrzynkę e-mail.

Podanie powyższych informacji jest równoznaczne z zapisem na newsletter Kredy. Możesz wypisać się w dowolnym momencie.

Jeżeli po raz pierwszy rejestrujesz się w naszym systemie, potwierdź Twój adres e-mail. W tym celu kliknij potwierdzenie w wiadomości e-mail, którą do Ciebie wyślemy. W kolejnej wiadomości otrzymasz prezent. Jeżeli wiadomość nie dotarła do Twojej skrzynki, sprawdź folder spam lub inne foldery: oferty, powiadomienia, itp.